Letošní 24. ročník největšího českého festivalu designu a módy Designblok proběhne od 5. do 9. října 2022. Hlavními výstavními prostory opět budou smíchovský komplex Gabriel Loci a Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Tématem, které tradičně propojuje jednotlivé části festivalu, se pro tento rok stane LES.
Jak se nám líbil poslední ročník? Podívejte se na náš report.
Festival se letos v říjnu potřetí vrátí do smíchovského Gabriel Loci s tématem LES. To reflektuje nejen využití přírodních materiálů a tradičních řemeslných technik, ale také akutní environmentální otázky. V duchu tématu vzniká každoročně také ústřední instalace festivalu – Designérie. Jejího návrhu se letos ujaly designérky Monika Matějková a Veronika Watzková ze studia MY DVĚ, které se ji rozhodly proměnit v abstrahovanou krajinnou strukturu odkazující k rozmanitosti přírody a jejímu soužití s člověkem.
Gabriel Loci se zaměří především na prezentaci novinek současného mezinárodního designu, a to v tradičních formátech Superstudia a Openstudia. Tedy na jedné straně mezinárodních značek a výrobců, na druhé designérů a designérských studií. V bývalém konventu se odehraje také další ročník mezinárodní výstavy Diploma Selection, tematicky laděný ústřední prostor Designérie anebo diskuzní stage pro doprovodný program, přednášky designérů, partnerů festivalu a zahraničních hostů.
Dějištěm festivalu bude kromě Gabrielu Loci také Uměleckoprůmyslové museum v Praze, které bude, stejně jako v loňském roce, koncepčně laděným výstavním prostorem s vlastním tématem PRALES. Prostor dvou pater musea bude patřit výhradně tvůrcům a firmám s českými kořeny. Jeho součástí bude i druhá edice výstavy Rodinné stříbro, která bude prezentovat české rodinné výrobce. Do UPM se letos přesouvá také výstava sběratelského designu Art House, kterou návštěvníci znají z Lapidária na Výstavišti či loni z kostela sv. Gabriela.
Koncept letošního Art Housu je založený na intervenci současného skla do výstavy UPM ze sbírek Vojtěcha Lanny, spoluzakladatele UPM a jednoho z nejvýznamnějších sběratelů 19. století. Jedno z pater musea bude pak věnováno 24 českým designérům, kteří kladou ve své tvorbě důraz na spojení kvalitního řemesla a současného designu a navazují na bohaté české tradice v obou směrech.