fbpx

Festival japonského filmu Eigasai 2023

20/02/2023 — 25/02/2023


Kino Lucerna

Vodičkova 704, Praha

Koupit vstupenky

Již 16. ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Neviděné Japonsko bude ve dnech 20.–25. února 2023 hostit pražské Kino Lucerna. Vedle filmů festival přinese tradiční sobotní Japonský kulturní den v Galerii Lucerna plný workshopů, stánků s japonským občerstvením i doprovodným programem s tradiční hudbou, divadlem kjógen a bubenickou show.

Letos Festival japonského filmu uvede sedm snímků, které představí na Japonsko, jak ho mnozí neznají. Vybrané filmy diváky zanesou do různých koutů země vycházejícího slunce, od mrazivého Hokkaida až po tropickou Okinawu, a ukážou rozmanitost kultur původních obyvatel Japonska. Také provedou diváky různými obdobími – jak moderní historií, tak samurajským středověkem.

Během úvodního snímku Země Ainuů se diváci budou moct do hloubky seznámit s kulturou původních obyvatel Japonska, dnes žijících na severním ostrově Hokkaidó. Film ukazuje, jak těžké může být uchovat tradice vlastního národa, zejména pokud nejste součástí majoritní společnosti.

Zabíjení zavede návštěvníky do života róninů – samurajů bez pána na sklonku 19. století. Tradiční výchova stále vede mladé samuraje k hrdinské smrti, ale doba i společnost se překotně mění. Ve filmu Krok se ukáže, že vychovávat dceru jako single otec je v Japonsku extrémně těžké, i když se vám okolí snaží pomáhat.

Mnoho středoškoláků zakládá hudební skupiny, ale málokdo má takový nedostatek talentu, jako ústřední trojice animovaného filmu pro dospělé diváky Správnej sound. Jedná se o naprosto unikátní filmový počin vytvořený metodou rotoskopie. Snímek s až těžko představitelnou věrností vykresluje atmosféru japonského rocku počátku 21. století.

Na ostrov Honšú zavede film Sanka: Horští tuláci. Svobodní kočovníci se potulovali krajinou, sbírali dřevo, lovili a pomáhali na polích i v Japonsku. Dnes je už ale jejich byť pouhá existence zapomenuta. Společně s přírodou ustoupili ekonomickému rozvoji Japonska a jinak než právě ve filmu je již poznat nelze.

Vyvrcholením festivalu pak bude sobotní produkce filmu Omývání kostí, který představí okinawský pohřební obřad senkocu. Rozloučení se členem rodiny se zde dle tradice koná až několik let po jeho skonu. Ale i toto velice dojemné a intimní setkání může vyústit ve sled nečekaně vtipných událostí.

Pro dětské diváky organizátoři připravili animovaný film Školačka lázeňskou. Jediná se již tradičně o to nejlepší z japonského anime pro děti. Dívka školou povinná spravuje za pomoci strašidel a duchů tradiční termální lázně.

Všechny filmy budou s českými titulky a ve většině případů půjde o jejich jediné uvedení v Česku. Součástí festivalu bude také doprovodný program: workshopy, divadlo, koncert, origami, kaligrafie a výroba talismanů pro štěstí.