fbpx

Tryzna za Malou Stranu

Sweet Home Malá Strana
 • Soňa R. Hanušová

Malostranské A studio Rubín si připravilo skutečnou lahůdku, kterou ocení nejen obyvatelé této pražské čtvrti. Inscenace Sweet Home Malá Strana představuje polodokumentární divadlo, jehož text daly dohromady nejen autorky Magdaléna Rejžková a Olívia Fantúrová, ale také třicítka respondentů z řad starousedlíků a nových obyvatel.

S nápadem vytvořit inscenaci založenou na spolupráci s místními přišla novinářka Magdaléna Rejžková, která v současnosti žije ve Francii. Inspirovala se projektem divadla Théâtre de l´Oeuvre, na němž se podíleli obyvatelé Marseilles. Rejžková chtěla koncept přenést do Česka i z důvodu, že sama o Praze a její proměně při svých návratech do vlasti přemýšlí. Východisko inscenace představovaly neobydlené byty určené pouze pro Airbnb, nevkusné turistické obchody a zdánlivá neexistence sousedské komunity. Spolu s režisérkou Olívií Fantúrovou a obyvateli Malé Strany se snaží odpovědět na otázku, zda lze v historickém centru města stále vytvořit domov, nebo místní již definitivně vytlačili turisté, restaurace a hotely?

Sweet Home Malá Strana, foto: Dita Havránková

Výsledkem je inscenace, jež se odehrává na fiktivních, ale realitou inspirovaných místech. Taktéž postavy jsou fiktivní, ale jejich repliky vychází z rozhovorů s obyvateli Malé Strany a inspirují se skutečnými, publiku často důvěrně známými situacemi.

Oproti jiným představením se diváci tentokrát zastaví již v předsálí a rozesadí okolo stolů. Podstatná část děje se totiž odehrává přímo na baru. Barmanka Jiřina (Alena Štréblová) a štamgast Pavel (Petr Jeništa) patří mezi starousedlíky a mají řadu zavedených rituálů. Na nich nehodlají nic měnit. Panák vodky, šachy a pořad Riskuj, to jsou jediné jistoty v jejich světě. Tyto jistoty svým příchodem nabourá Rebeka (Eliška Vocelová), která se na Malé Straně sice narodila, ale už zde nežije.

Sweet Home Malá Strana, foto: Dita Havránková

Následuje divoká, lehce psychedelická barová jízda. Tempo se zvýší ve chvíli, kdy unavená Jiřina oplakává letité dveře a oznamuje, že bar, který patřil ke stálému inventáři Malé Strany musí skončit. Pavel s Rebekou vymýšlí akci na záchranu, jediné, co však nad ránem dokážou, je vypotácet se z hospody a vyrazit k některému z hladových oken. Jak důvěrně známý scénář. Kdo se nikdy neopil, ať hodí kebabem.

Rozhodně se nebojte, že představení Sweet Home Malá Strana nepochopíte. S určitými životními situacemi a zdražováním bydlení se potýkáme všichni stejně.

Sweet Home Malá Strana, foto: Dita Havránková

Poté se diváci přesouvají do sálu, kde se odehraje druhá – kratší, ale o to zásadnější – část představení. Rebeka se budí v jednom z Pavlových Airbnb bytů. Jako na potvoru zrovna v tom, který musela kdysi opustit její rodina kvůli neúměrně vysokému nájmu. Mezi oběma postavami se rozhoří konflikt a každá obviňuje tu druhou z pokrytectví. Na tomto místě je třeba pochválit autorkám text – přestože je Pavel očividným záporákem, jeho argumenty dávají smysl, a tak si divák nemůže být jistý, komu v konfrontaci vlastně fandit.

Sweet Home Malá Strana, foto: Dita Havránková

Při rozsoudí až Alena Štréblová v roli abatyše kláštera. Jejím vlivem Pavel i Rebeka prozřou a rozhodnou se o Malou Stranu pečovat, zabydlet ji znovu místními a vytvořit sousedskou komunitu, která se bude potkávat například na farmářských trzích. Vše završuje závěrečná meditace a imaginární pouť. Štréblová k divákům promlouvá svým podmanivým hlasem, ale nic naplat, po chvíli se to v hledišti začne ošívat. Scéna se zbytečně protahuje a nezapadá do jinak svižného tempa představení.

Sweet Home Malá Strana, foto: Dita Havránková

Je to však jediná vada na kráse jinak podařené inscenace. I když je místy znát, že se autorky snažily představení vyplnit a natáhnout, naštěstí chybí vysloveně hluchá místa. Velkou zásluhu na úspěchu si může připsat také trojice Alena Štréblová, Petr Jeništa a Eliška Vocelová. Obzvláště Alena Štréblová je v roli načuřené Jiřiny roztomilá.

A rozhodně se nebojte, že představení Sweet Home Malá Strana nepochopíte. S určitými životními situacemi a zdražováním bydlení se potýkáme všichni stejně. A je jedno, jestli jsme z Malé Strany, Žižkova, Poruby, Malšovic nebo Králova Pole.

85 %

Celkové hodnocení

Sweet Home Malá Strana / A Studio Rubín

 • Text

  Magdaléna Rejžková, Olívia Fantúrová

 • Režie

  Olívia Fantúrová

 • Dramaturgie

  Dagmar Fričová, Lucie Ferenzová

 • Výprava

  Jana Hauskrechtová

Hrají

Alena Štréblová, Eliška Vocelová, Petr Jeništa

 • Premiéra

  10/12/2021

Koupit vstupenky