fbpx

Tralala: novodobý trubadúr na pokraji životního krachu

 • Adéla Ščurková

Vypadá to, že se hudební filmy v muzikálovém žánru opět stávají oblíbeným trendem, zejména pak na poli francouzské kinematografie. Důkazem budiž snímek Anette od Leose Caraxe uvedený minulý rok na festivalu v Cannes nebo Johanka Superstar z roku 2017 Bruna Dumonta. Francouzské muzikálové komedie jsou specifické svou potřebou hledat alternativy tradičních hollywoodských muzikálových forem, zejména pak v tématech, která zpracovávají. A touto raritou na muzikálovém poli je také Tralala.

Tralala je nový snímek režisérského a sourozeneckého dua Arnauda a Jean-Marie Larrieuových, kteří se nebáli vrátit do rodných Lurd a vybrat pro svůj muzikál jedno z mariánských témat. Čerstvý čtyřicátník Tralala (Mathieu Amalric) je bohém a tak trochu bezdomovec, který se v Paříži živí jako pouliční zpěvák a hráč na kytaru. Se svým nástrojem, zesilovačem a cigaretou visící v koutku úst se večer co večer zoufale potlouká ulicemi a zpívá své kýčovité písně o lásce, dokud jednoho večera nepotká Virginii (Galatéa Bellugi). Záhadnou a krásnou ženu v modrém, která v něm probudí touhu po rodném kraji a předá mu tajemné poselství: „Hlavně nebuď sám sebou“. Než se jeho tajemná múza vytratí, daruje mu zapalovač s obrázkem Panny Marie Lurdské. Tralala je přesvědčený, že jen ona mu může přinést spásu.

Krátce poté opouští Paříž a vydává se do Lurd. Zde potká svou dávnou lásku, která si na něj však nepamatuje. A také energickou šedesátnici, která v něm poznává svého ztraceného syna Pata, jenž zmizel ve Spojených státech. Jelikož Tralala nemá kam jít, a zároveň chce zůstat nablízku své dávné lásce, rozhodne se úlohu ztraceného syna sehrát. Díky své nové roli získává nejen rodinu, ale nachází v sobě také génia, o kterém ani netušil.

Co se snímku musí nechat, je již výše zmíněné a pro naše zeměpisné podmínky tolik neobvyklé mariánské téma a práce s ním. Režisérské duo zvýrazňuje náboženskou symboliku napříč celým filmem – modrá barva je konvenčním atributem Panny Marie Lurdské a návrat ztraceného syna je hrou na biblické zmrtvýchvstání. Točité schodiště hotelu s názvem Útěcha má za úkol připomenou architekturu sakrálních staveb sahajících až do samotných nebes. Můžeme říct, že film je variací na katolické mystérium o středověkém trubadúrovi, pěvci lásky, který bez váhání následuje volání Panny Marie, a o zázračném zmrtvýchvstání ztraceného syna a zároveň nalezení sebe sama.

Poetiku snímku bratrů Larrieuových tvoří propojení moderních hudebních stylů s těmi nostalgickými, které na scénu přicházejí a odcházejí s jednotlivými hereckými postavami. Nejzábavnější a nejimpozantnější dojem zanechává hudební retro sekvence na diskotéce, v níž se hlavní hrdina definitivně přesvědčí o tom, že místo aby nacházel sám sebe, se jeho identita spíše vytrácí.

Tralala balancuje na hraně muzikálu a hudební absurdity. Kdyby se jednalo o muzikálovou parodii, byli bychom výsledkem více nadšeni, jenže o tom můžeme pouze spekulovat.

Na rozdíl od klasického muzikálu, který zahrnuje i dynamické taneční scény, je Tralala soustředěný více na hudbu samotnou. V tomto francouzském filmu tanec ustupuje do pozadí, stejně tak kamera neznásobuje tempo hudebních scén, jak by se dalo očekávat. Snímek je tedy poněkud statický. O to více však vyniká herecké umění Mathieu Almarica – postava bohémského Tralaly stojí především na brilantní mimice jeho tváře.

Tralala však balancuje na hraně muzikálu a hudební absurdity. Kdyby se jednalo o muzikálovou parodii, byli bychom nejspíše výsledkem více nadšeni, jenže o tom můžeme pouze spekulovat. Je ale pravda, že film dokáže diváka pobavit, rozradostnit i rozesmát. V některých kýčovitých dialozích či písňových textech samotného Tralala vyniká bizarnost snímku par excellence.

Ačkoli se na první pohled zdá, že se jedná o absurdní příběh o tom, jak nebýt sám sebou za jakýchkoli okolností, ve skutečnosti Tralala pojednává spíše o hledání existenciální podstaty ve světě, ve kterém není žádné dogma nezpochybnitelné.

Na Tralala se nebojte vyrazit. Nejde ani o klasický muzikál, ani o konvenční náboženský příběh. Naopak boří zažité kinematografické zvyklosti a ve spojení s libozvučnou francouzštinou dostává ten správný ráz.

65 %

Celkové hodnocení

Tralala

 • Scénář

  Arnaud Larrieu, Jean-Marie Larrieu

 • Režie

  Arnaud Larrieu, Jean-Marie Larrieu

 • Kamera

  Jonathan Ricquebourg

 • Hudba

  Dominique A., Bertrand Belin, Joseph Brisset, Jeanne Cherhal, Étienne Daho, Balthazar Gibert, Philippe Katerine, Renaud Letang

Hrají

Maïwenn, Mathieu Amalric, Mélanie Thierry, Denis Lavant, Josiane Balasko, Jalil Lespert, Galatéa Bellugi, Bertrand Belin