Zajímalo vás, po kom se jmenuje nedobytná pevnost v horském údolí Helmův žleb? Odpověď na tuto a mnoho dalších otázek se dozvíte v nejnovějším filmovém přírůstku z divácky oblíbeného světa Středozemě, Pán prstenů: Válka Rohirů. Akorát jinak, než byste čekali.
Na rovinu a otevřeně přiznávám, že mám rád všechno kolem hobitů, elfů, čarodějů a dalších postav z trilogie Pána prstenů. Nejsem však vyloženě skalní fanoušek, který by znal tisíce let starou historii. Možná proto mi tolik nevadil nenáviděný seriál Prsteny moci od Amazonu. S chutí se tak podívám na nové příběhy z tohoto fantastického světa a neobtěžuje mě, když se dogmaticky nedrží knižní předlohy. Jednoduše se do Středozemě rád vracím, třeba i prostřednictvím americko-japonského anime Pán prstenů: Válka Rohirů.
Příběh o hrdinství, neopětované lásce a pomstě se odehrává 183 let před tím, než se veselý chlapík jménem Frodo Pytlík rozhodne odnést zlatý prstýnek svého strýce do Hory osudu. Snímek vypráví o rodu Helma Kladiva, nebojácného bojovníka a soudobého krále Rohanu. Ten se poté, co je zrazen svými blízkými a napaden nelítostným vojevůdcem Wulfem, musí spolu se svým lidem urychleně dostat do pevnosti Hláska. Zde čelí nekonečnému obléhání, o němž se jednoho dne budou vyprávět legendy. V tomto okamžiku přebírá otěže Helmova dcera Héra, která v průběhu filmu sehraje tu nejdůležitější roli. Jen na ní a jejích činech bude záležet, zda rohanský lid přežije. Začíná tak dlouhá, epická bitva o záchranu celého Rohanu. Nebo alespoň toho, co z něho zbylo.
Film lez pomyslně rozdělit na dvě části. V té první se dozvíme, jak to má Helm Kladivo těžké s jedním ze svých vazalů, který prahne po moci. Dále se seznamujeme s jeho dcerou Hérou. Nezkrotnou sebevědomou dívkou, která se vymyká jakémukoli očekávání toho, jak by se měla princezna chovat. Stejně tak potkáváme další postavy, které v příběhu dostanou větší čí menší prostor.
Po celou druhou polovinu filmu pak probíhá mrazivé obléhání Hlásky (později přejmenované na Helmův žleb) uprostřed nelítostných hor. Tahle část je zcela objektivně tou zábavnější. Postavy se tu dostávají do osudových momentů, při kterých není nouze o ten nejlepší fan servis v podobě již známých rozuzlení, hlášek odkazujících na filmovou trilogii (Rohan odpoví) či silných okamžiků, v nichž se rodí hrdinové z písní.
Válka Rohirů je vizuálně zajímavá tak, jak jen anime může být. Postavám tu všudypřítomně vlají vlasy, ženy mají velké oči a muži se honosí namakanou figurou, za kterou by se nemusel stydět kdejaký akční hrdina. Dramatická hudba mnohdy hraje i v nedramatických scénách. Celou první půl hodinu si tak zvykáte na styl, kterým je film natočen. Díky malebným scénám, ve kterých se postavy pohybují, ale po čase zapomenete, že sledujete animovaný film, a přijmete vše, co vám tvůrci naservírují. Dost tomu pomáhá i fakt, že veškerá stylizace snímku vychází z původních hraných filmů od Petera Jacksona (který Rohiry i produkoval). Nešetřilo se ani na hudbě, která od svého hraného předchůdce přebírá chytlavé melodie.
Proč Pán prstenů: Válka Rohirů nevznikl v hrané podobě? Odpověď je jednoduchá. Tenhle film už totiž jednou natočený byl a jmenuje se Dvě věže.
Další výhodou je, že je film „natočený“ tak, jako by byl hraný. Například souboje s meči jsou uvěřitelné a netrpí na nesmyslné střihy či pohyby postav. Jistě, je to anime, takže tu a tam se nějaký speciální skok přeci jen objeví, ale není to nic, kvůli čemu byste odcházeli z kina. Dokonce dojde i na stejné úhly záběrů, které známe z druhého dílu Pána prstenů.
Teď se dostáváme k tomu, co pro někoho může být problém. Celou dobu jsem si říkal, proč se neinvestovalo více peněz, a film nevznikl v hrané podobě? Má totiž všechno: statečného krále, obléhání pevnosti, silnou hlavní postavu, nelítostného záporáka a velké bitvy. Samozřejmě že tu dostanou prostor i orli (neboť orli jsou Tolkienovo řešení všeho) či jízda, protože bez koní by to nebyli Rohirové – páni koní. Odpověď je jednoduchá. Tenhle film už totiž jednou natočený byl a jmenuje se Dvě věže.
Snímek jede podle stejného mustru, má podobný příběh i rozuzlení. Jistěže se v mnohém liší, ale pokud bychom děj obrali na kost, dostali bychom se ke stejné kosti, na které drží maso Dvou věží. Vadí to ale někomu? Mně rozhodně ne, neboť jsem se opět dozvěděl něco nového o postavách jako je Helm Kladivo, který rozhodně není klasickým králem, o jeho dceři Héře, o štítonoškách i o Divokých, kterým tehdy vládl Wulf, syn, jenž se chtěl pomstít.
Pro fanoušky Tolkiena je tedy Pán prstenů: Válka Rohirů povinnost. A pokud stejně jako já dokážete překousnout fakt, že je tento více než dvouhodinový film natočen místy kýčovitým animovaným stylem, věřím, že si ho užijete.