Jak moc se (ne)povedl nejnovější přírůstek Marvel Universa pod taktovkou Sony Pictures, je už více než jasné. Zkusíme spolu najít alespoň jednu dobrou věc, která by snímek Lovec Kraven dokázala spasit. Už dopředu ale varuji, že to bude těžké a že se pravděpodobně nevyhneme spoilerům.
Není tajemstvím, že Disney zakoupilo práva na filmy, seriály a další zábavné věci, které souvisí s Marvelem. Jen jeden superhrdina mu uniká. Přesně tak, Spider-Man. Na jeho zfilmování má výhradní práva Sony Pictures. Proto vždy, když se na plátnech kin objeví film s Petrem Parkerem v červenomodré kombinéze, nejde čistě o marvelovský počin, ale o koprodukci právě se Sony. Toto studio vlastní práva také na další postavy, které jsou se Spider-Manem ve stejném universu. Tedy Morbius, Venom či Madam Web. Nyní se k těmto hrdinům přidává jeden z největších nepřátel pavoučího muže – Kraven, nemilosrdný lovec s nadlidskými schopnosti.
Všechny uvedené snímky mají něco společného. Nevalnou kvalitu (snad jen Venom se tak tak drží na hraně průměru) a také to, že společně pohřbily snahu Sony vytvořit si vlastní vesmír. Od teď, pokud se Sony rozhodne natočit další komiksárnu, půjde už jen vyloženě o filmy se Spider-Manem.
Ale hezky od začátku. Sergei Kravinoff má za otce mocného ruského mafiánského bosse, který se ničeno neštítí. Svoje dva syny, Sergeie a Dmitriho, vede železnou rukou a dělá vše pro to, aby po něm jednou převzali jeho impérium. Tvrdá výchova a málo lásky zapříčiní, že se jednoho dne, kdy v africké savaně loví celá rodina bájného lva Cara, stane nehoda. Lev vážně pokouše Sergeie, ovšem ve stejnou chvíli se na scéně objevuje malá dívka jménem Calypsó a Sergeie zachrání pomocí zázračného rodinného lektvaru. Lev se následně vrací na místu činu a těsně před tím, než může cokoliv udělat, je zastřelen Sergeiovým otcem. Lví krev se tak smísí s lektvarem a Sergeiovou krví, díky čemuž získá nadpřirozené schopnosti. Ty pak využívá v boji se zlými lidmi. To všechno v erkovém ratingu, takže se můžeme těšit na pár utržených končetin, pasti na medvědy v obličeji nebo staré dobré rozčtvrcení. Nemusíte se ale bát, na nahotu ani tentokrát nedojde.
Co dodat, ten příběh opravdu není dobrý. Děj je strašně laciný a velmi naivní. Nedokáže pracovat s napětím, má ledabylou akci a scénář je na úrovní fanfikce ze střední školy. Krásným příkladem je už samotný úvod. Stará klasická „wisdom old black woman“ vykládá karty svojí vnučce, a vypráví jí, že je cosi magického v jejich rodině. A že dárek, který dostane, použije, až přijde ten pravý čas. Z tohoto dialogu má divák pocit, že se jednoho dne, někdy v daleké budoucnosti, stane něco opravdu zásadního. Kdepak, už po pěti minutách lije svůj dárek na Sergeie, protože pravý čas holt přišel dřív, než mohl kdokoliv tušit. Následuje Kravenův origin, ve kterém si za velmi krátkou dobu osvojí všechny nově nabyté schopnosti a jde se lovit. Ano, takhle blbý to je.
Tak alespoň dialogy se povedly ne? Inu, ne. Nesmyslně plochých konverzací a okamžiků plných klišé je Kraven prošpikován od hlavy až k patě. Snaha autorů o cokoli duchaplnějšího vzala za své hned po celkem ucházející úvodní sekvenci. Jako by tvůrci rezignovali na pokus o sebemenší invenci a naservírovali nám jen hloupý, až stupidní děj, který s přibývající stopáží působí čím dál pitoměji.
Lovec Kraven je nudným, totálně béčkovým filmem bez invence a jakékoli snahy natočit alespoň průměrný snímek.
Nebudu vás napínat, ani herectví není dobré. Nejúsměvnější jsou záporáci v čele s nosorožčím mužem. Hraje ho Alessandro Nivola, který snad musel být na omamných látkách, když roli přijímal. V jeho podání je postava Rhina přinejmenším zvláštní. Celou dobu nosí batůžek a bílou košili, takže vypadá spíše jako německý turista na Staromáku než jeden z nejobávanějších zlounů, jakého svět kdy poznal. Ve snímku se objeví vícero záporáků a vedlejších postav, filmem ale jen projdou a nevysvětlí zhola nic – ani proč mají své schopnosti nebo proč se zapojují do bojů. Prostě se tam objeví a zemřou nebo na konci filmu pronesou své „šokující“ odhalení.
Ani Aaron Taylor-Johnson coby Kraven nepředvádí kvalitní herectví. Zdá se, že i on si vybral svou slabší chvilku. Ačkoli to může být scénářem a tím, že nemá moc co hrát. Ono stále se plížit jako puma po čase jednoho asi přestane bavit. Navíc minimálně ze snímku Nocturnal Animals víme, že hrát umí. Aspoň že Russell Crowe v roli Kravenova otce něco málo předvedl, ale rozhodně bych kvůli tomu nemával paklíkem peněz před prázdným kinosálem…
Lovec Kraven je nudným, totálně béčkovým filmem bez invence a jakékoli snahy natočit alespoň průměrný snímek. Vizuálně je z ranku levného zeleného pozadí, o scénáři škoda mluvit úplně. Ne nadarmo mi při psaní tohoto článku autokorekce opravovala Kraven na „kravin“. Už to mluví samo za sebe. Nevěnujte tedy svůj čas něčemu, co si to absolutně nezaslouží. Místo toho si zajděte na dobrý oběd. Bude vám po něm lépe než po dvou hodinách s Kravenem.