Celosvětově uznávaný americký fotograf Bruce Weber rád zavírá oči, aby se mohl ocitnout v jiném světě. Na pražské retrospektivní výstavě Bruce Weber: My education, která mapuje jeho více než padesát let trvající kariéru, by ale byla velká škoda byť jen mrknout.
Bruce Weber se v září tohoto roku nevyskytl v české metropoli poprvé. Prahu navštívil již v roce 2000, aby nafotil herce Heatha Ledgera, který zde natáčel film Příběh rytíře. A přestože z ní měl tehdy rozporuplné pocity, nakonec svolil, aby se průřez jeho tvorbou vystavil poprvé v Evropě právě u nás. A nejeden návštěvník z řad laické i odborné veřejnosti musí uznat, že šlo o šťastné rozhodnutí.
Kurátoři výstavy Helena Musilová a Nathaniel Kilcer, kteří s dalšími spolupracovníky připravovali výstavu zhruba pět let, odvedli skvělou práci. Pro Weberovu tvorbu vyčlenili dvě patra výstavních prostor Domu U Kamenného zvonu, jenž perfektně koresponduje s Weberovou poetikou, a rozdělili ji do několika částí.
Strike a pose!
Weber se mimo svou branži proslavil rovněž jako módní fotograf. Fotil nejen pro různé jazykové mutace magazínů Vogue, Vanity Fair, Elle, GQ či Rolling Stones, ale i pro velké módní domy. A díky jeho ikonickým fotografiím chytila druhý dech například značka Calvin Klein. Proto tyto reklamní snímky nesmí na výstavě chybět. Dalším polem působnosti jsou pro Webera portrétní fotografie. Již od dětství byl fascinován filmovými hvězdami a mezi jeho velké idoly patřila například Elizabeth Taylor, kterou měl také možnost později fotografovat.
Postupem let (a s přibývajícími zkušenostmi a věhlasem) před Weberovým fotoaparátem stanuly největší hvězdy ze světa showbyznysu a politiky. Některé jeho snímky dokonce dokázaly začínajícím hvězdičkám (například Madonně) dopomoci k jejich pověstné image. Weber ale nezachycuje jen celebrity. Hvězdami jsou pro něj i obyčejní lidé z různých koutů světa a společenských tříd. Rád totiž vypráví jejich silné příběhy.
Tělo v pohybu
Čím je ale Weber – a následně i návštěvník výstavy – fascinován, jsou dokonalá těla. Proto také rád fotí sportovce nebo tanečníky. Jejich fyziognomie spolu s přírodou utváří nádhernou symbiózu, ve které je možné spatřit všechny živly.
Do hledáčku Weberova fotoaparátu se však nedostávají jen lidé. Velmi rád zachycuje také zvířata. Fotí je se slavnými osobnostmi (například družný rozhovor medvěda s Elizabeth Taylor) i samostatně. Hlavními aktéry fotografií se tak stávají sloni, koně či psi. Zejména je fanouškem zlatých retrívrů, kteří jsou součástí nepřeberného množství snímků i jeho soukromého života. Jeho retrívří smečka v současné době čítá dokonce deset malých chlupáčů. A protože věří, že tato psí rasa je nositelem nakažlivé radosti, věnoval jí i publikaci The Golden Retriever Photographic Society, která je rovněž součástí výstavy.
Bruce Weber fotící, točící
Bruce Weber se nedívá na svět kolem sebe pouze skrze fotoaparát. Občas zasedne na režijní židličku, aby skrze kameru svých kolegů vyprávěl pohyblivé příběhy. A i na tomto uměleckém poli slaví úspěchy. Jeho dokument Let’s Get Lost o jazzovém trumpetistovi Chetu Bakerovi byl dokonce nominován na Oscara. Na výstavě tento snímek neuvidíte, ale osobnost Cheta Bakera je zde zastoupena několika fotografiemi. Můžete ale zhlédnout několik filmových koláží či hudební videoklip k písničce Being Boring pro kapelu Pet Shop Boys.
Výstava Bruce Weber: My education je oslavou života, mládí, krásy, lásky i svobody, radosti a spousty dalších emocí. Zájemci si tuto pocitovou smršť, proudící mezi duší a tělem, mohou přijít vychutnat až do 19. ledna 2025.