Poprvé v historii J&T Banka Art Indexu obsadily první tři příčky ženské autorky – Eva Koťátková, Kateřina Šedá a Anna Hulačová. Jedenáctý ročník žebříčku nejvýraznějších současných českých umělců tak jednoznačně potvrzuje rostoucí význam žen nejen na domácí, ale i na mezinárodní scéně. V první stovce letos najdeme 37 umělkyň, přičemž většina z nich každým rokem v žebříčku stoupá. Z mužů je na nejvyšší čtvrté pozici Krištof Kintera.
Již pošesté obhájila první příčku Art Indexu Eva Koťátková. Loni zaujala především svým projektem inspirovaným příběhem žirafy Lenky, který představila na Bienále v Benátkách, nejprestižnější světové přehlídce současného umění. V současnosti je výstava k vidění v Národní galerii Praha, ve Veletržním paláci. Druhé místo opět obsadila Kateřina Šedá, na třetí příčku se z loňského pátého místa posunula sochařka Anna Hulačová, která bodovala především díky dvěma významným výstavám ve Vídni a Mnichově.
České umělkyně září v zahraničí
Právě mezinárodní úspěchy českých umělkyň jsou jedním z nejvýraznějších trendů letošního Art Indexu. Například Klára Hosnedlová, aktuálně jediná Češka zastupovaná prestižní londýnskou galerií White Cube, se díky výstavě v Basileji a skupinové výstavě v Mnichově stala nejvíce bodovaným umělcem za zahraniční výstavy. Díky tomu se posunula z loňské dělené 48. a 49. pozice na letošní 19. místo. Dozrává u nás tak silná generace umělkyň, které formují scénu nejen doma, ale i na mezinárodní úrovni.
Od malby ke street artu
Zatímco u žen žebříček reflektuje rostoucí mezinárodní přesah, mezi muži zůstává složení předních pozic stabilní. Z mužských autorů si nejvyšší příčku i letos udržel Krištof Kintera, který v celkovém pořadí obsadil čtvrté místo. Mezi muži v top 10 nadále dominují známá jména spjatá s českou scénou, a to například Josef Bolf (8. místo) nebo Jiří Thýn (11. místo), který zároveň získal nejvíce bodů za domácí výstavní činnost. K výraznějším skokům došlo u malířů Jana Vytisky (z 86. na 55. místo) a Michala Škapy (z 97. na 75. místo). Do první dvacítky se letos poprvé probojoval také představitel současné malířské abstrakce Martin Lukáč, který naposledy zaujal výstavou 3 plus 1, která reflektovala průřez jeho vlastní tvorby z let 2020–2024.
V první stovce se letos objevilo šest nových jmen: Miroslava Večeřová, Michal Škoda, Tomáš Vaněk, Filip Dvořák, Pavel Příkaský a Nik Timková. Žebříček odráží pestrost současné umělecké scény, a to nejen co do osobností, ale i způsobů tvorby. Malba je v žebříčku zastoupena prakticky stejně jako konceptuální tvorba, menší procentuální podíl pak připadá na sochy, video a instalace. Méně časté jsou performance a street art. Řada autorů se však neomezuje jen na jednu kategorii a tvoří napříč technikami.