fbpx

Den architektury

29/09/2023 — 05/10/2023


Česko a Slovensko

Festival Den architektury, který se v letošním roce uskuteční mezi 29. zářím až 5. říjnem 2023, opět pozve na stovky akcí po celé České republice i na Slovensku. Pro letošní 13. ročník si pořadatelé zvolili motto Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení nejen s ohledem na vzhled staveb, a to jak v historické architektuře a v architektuře 19. století a jejího industriálního odkazu, tak staveb 20.–21. století.

Pod festivalovým mottem Objev konstrukce! nabídne festival desítky akcí představující zajímavá konstrukční řešení. V programu najdeme stavby z nejrůznějších materiálů, ať už půjde o stavby z cihel, oceli, betonu nebo ze dřeva a skla. V programu zájemci naleznou například prohlídky Strahovského stadionu, Nuselského mostu, obchodního domu Kotva, Dolní oblasti Vítkovice nebo brněnského výstaviště.

Festival pravidelně připomíná výročí významných osobností architektury. Letos se vydá po stopách představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let. Odkaz geniálního architekta festival představí na celorepublikové úrovni. V programu budou zastoupeny jeho nejvýznamnější stavby: klášterní kostel v Želivi, obnova chrámu v Sedlci u Kutné hory, Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, i méně známé realizace jako například veřejnosti běžně nepřístupný hospodářský dům Hubenov či hospodářský dům Kalec.

Program se vydá také po Santiniho pražských stopách. Zamíří například do tzv. Valkounského domu, který vlastnil a přestavěl, či Morzinského paláce (budovy velvyslanectví Rumunska). Santini stál dále u návrhů Kolowratského (Thunovského) paláce na Malé Straně, kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, kde bude k vidění běžně nepřístupné Santiniho schodiště. Je také autorem svatých schodů u kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově.

Druhou připomínanou osobností je jeden z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karel Prager, který se narodil před 100 lety. Významně se zapsal do tváře Prahy, ale i jiných měst. Styl jeho staveb je spojován zejména s mezinárodním proudem brutalismu. Jeho dílo bude připomenuto napříč republikou s důrazem na jeho pražské realizace. Do programu tak bude zařazen například areál Matematicko-fyzikální fakul UK v Troji, Nová scéna Národního divadla či někdejší sídlo Sdružení projektových ateliérů (v současnosti sídlo IPRu). V regionech se za Karlem Pragerem vypraví Den architektury do Otrokovic, Strakonic, Veselí nad Lužnicí nebo do Březnice.

Současně se Dnem architektury se i letos uskuteční festival Film a architektura. Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.