Na úspěšný projekt Kniha džunglí, který v Azylu78 během tří let zhlédlo více než 33 tisíc diváků, naváže v červnu 2025 premiéra multižánrové inscenace Má vlast. Historicky první divadelní, scénické, taneční a loutkové zpracování národního pokladu připravuje čtveřice osvědčených tvůrců: Matěj Forman (režisér a scénograf, Divadlo bratří Formanů), Marko Ivanović (hudební skladatel, šéfdirigent Janáčkovy opery ND v Brně), Janek Jirků (režisér, ředitel Divadla Minor) a Štěpán Pechar (tanečník a choreograf, umělecký šéf DEKKADANCERS). Cyklus šesti symfonických básní Bedřicha Smetany se tak po 146 letech od svého vzniku prvně dočká divadelní podoby určené divákům již od 6 let.
Mou vlast Bedřicha Smetany čtveřice tvůrců považuje za kouzelné hudební dílo, které již při poslechu prvních tónů vzbuzuje pocit dojetí, rozplývavé krásy a snad i národní hrdosti. Notoricky známé symfonické básně mnozí z nás slyšeli na nejrůznějších místech a při rozmanitých příležitostech. Pozornosti divadelního světa však Má vlast dosud unikala, a proto se ji zkušení divadelníci, skladatel a choreograf chopili, aby z ní učinili nejen potěchu pro uši, ale i pro oči. Inscenace je tak určena divákům všech věkových kategorií – pro milovníky hudby, tance, improvizace, loutek, výtvarna a výpravných divadelních scén.
Marko Ivanović se svým mimořádným talentem převede hudebně barevné bohatství symfonického orchestru z koncertních sálů pod střechu cirkusového šapitó. Smetanovu Mou vlast považuje za jedno z nejvíce ikonických českých symfonických děl, k němuž se každý muzikant vztahuje. Proč se tedy pouštět do něčeho tak ošemetného, jako je hudební úprava už prakticky dokonalého díla, si pokládá sám otázku a odpovídá tak, že i na legendární, původní hudební nápady se lze dívat současnýma očima a přinést divákovi překvapení a hravost.
Matěj Forman s týmem blízkých spolupracovníků, mezi něž patří např. výtvarnice Andrea Sodomková, vytvoří obraz krajiny a celkový vizuální svět. Režijně se chopí některých básní a na cestě za jejich vyprávěním se potká s ostatními spolutvůrci. Nové zpracování ikonického hudebního díla považuje za možnost, jak se k němu znovu vrátit, nechat se obklopit jeho krásou a najít k němu opět vztah.
Štěpán Pechar je hlavním choreografem celého projektu a pokusí se některé zachycené pocity tuláka procházejícího českou krajinou vyjádřit v pohybových básních beze slov.
Janek Jirků pozve diváky na procházky vybranými básněmi se snahou najít nové loutkové a výtvarné cesty tam, kde pro vyprávění stačila doposud „jen“ hudba.