fbpx

Blues Alive

16/11/2023 — 18/11/2023


Šumperk

Koupit vstupenky

Mezinárodní hudební festival Blues Alive oznamuje první jména letošního 27. ročníku, který proběhne od 16. do 18. listopadu 2023 v Šumperku. Poprvé do České republiky zavítá kytarista Tommy Castro, aktuální trojnásobný držitel Blues Music Awards.

Se třemi cenami z posledních Blues Music Awards v nejsledovanějších kategoriích přijede vůbec poprvé do České republiky Tommy Castro včele své rovněž oceněné kapely The Painkillers. Vedle něj se v programu představí další američtí hudebníci – kytarista, banjista a mandolinista Alvin Youngblood Hart, bluesrockový kytarista Bernard Allison a poprvé v čele samostatného projektu saxofonista a zpěvák Jimmy Carpenter. Do Šumperka také přijede po dvaceti sedmi letech od prvního tuzemského koncertu americká legenda blues, funku a hip hopu G. Love & Special Sauce.

Vedle nich v rámci tradičního následného turné hudebníků, kteří se zúčastní letošního Chicago Blues Festivalu, přijede do Šumperka mimořádná sestava amerických muzikantů včele se třemi hlavními hvězdami – kytaristy a zpěváky Marquisem Knoxem a Dexterem Allenem a bluesovou a soulovou zpěvačkou ze Seattlu Lady A. K dalším potvrzeným jménům patří baskytaristka Danielle Nicole, aktuální držitelka Blues Music Award v kategorii Instrumentalista roku, nebo první belgická kapela v historii Blues Alive Boogie Beasts.

Bluesový crossover nabídne například skupina GravelRoad, která má bohaté zkušenosti s nejtemnější podobou blues a nezapře vlivy svého domovského Seattlu, když na jejím posledním albu spolupracoval proslulý grungeový producent Jack Endino. Francouzští Delgres unikátně míchají ortodoxní historické blues s karibskými rytmy a zcela současným hudebním výrazem.

Festival rovněž přiveze zajímavé nové tváře bluesové scény, jako je brilantní britsko-norský kytarista Krissy Matthews, nesmírně talentovaná původem australská zpěvačka a slidekytaristka Kara Grainger, šestičlenná formace ze západu Čech Steven’s, která ve své tvorbě mísí prvky blues, rocku a funku, nebo další kapely vzešlé z vyhledávací soutěže Blues Aperitiv Dazed and Confused a Black Pin. Vůbec poprvé do Evropy a tedy i do Šumperka zavítá originální projekt Memphissippi Sounds Camerona Kimbrougha (vnuka legendárního Juniora Kimbrougha) a harmonikáře Damiona „Yella P“ Pearsona.

Kytarista, zpěvák a producent Honza Ponocný připravuje exkluzivně pro Blues Alive hudební oslavu osmdesátých narozenin dvou gigantů světového rocku a blues, frontmanů kapely Rolling Stones Micka Jaggera a Keithe Richardse.

Tradiční součástí festivalu jsou i výstavy. Tentokrát představí svoje fotografie legendárních bluesových hudebníků ve výstavní síni Vlastivědného muzea Šumperk finský autor Pertti Nurmi, který se bluesové tematice věnuje již od počátku 70. let a za svoji tvorbu obdržel prestižní cenu Keeping the Blues Alive. V červenci a srpnu mohou návštěvníci Šumperka v Klášterním kostele zhlédnout výstavu Kořeny blues, která vznikla ve spolupráci s Kongresovou knihovnou ve Washingtonu a bluesovým archivem na University of Mississippi v Oxfordu.

Blues Alive Tour proběhne i letos od 11. do 19. listopadu. V osmi městech mimo Šumperk na něm vystoupí američtí Memphissippi Sounds společně s Janem Ficem. Turné se zastaví v Benešově, Praze, Veselí nad Moravou, Olomouci, Mikulově, Valašském Meziříčí, Bystrém v Orlických horách a v Javorníku.