fbpx

Cestovatelská Střela

26/08/2022 — 28/08/2022


Dolní Hradiště

Koupit vstupenky

Poslední prázdninový víkend, od 26. do 28. srpna, bude patřit cestování. V obci Dolní Hradiště na Plzeňsku se uskuteční druhý ročník festivalu Cestovatelská Střela. Kromě řady cestovatelských přednášek se návštěvníci mohou těšit také na doprovodný program v podobě koncertů, lekcí jógy či velké šifrovací hry. Připraveno bude také bohaté občerstvení z kuchyní různých koutů světa.

I tentokrát festival Cestovatelská Střela nabídne samá zajímavá cestovatelská jména a témata přednášek, které vezmou posluchače kolem celého světa. Po zamrzlé řece do nitra Himaláje se jako jeden z mála Evropanů vydal Martin Mykiska. V údolí Zanskaru se uprostřed zimy, během největších mrazů, otevře mezi horami kuriózní trasa, kterou představuje právě zamrzlá řeka.

Příběh Nicolette Havlové zaujal v létě 2021 i širší veřejnost. Cestovatelka se totiž vypravila pěšky z Havířova do Istanbulu. Jak vypadala její cesta k branám Orientu? To se dozví návštěvníci Cestovatelské Střely během jedné z prvních Nicolettiných přednášek vůbec. Pěšky přes Balkán se vydal také Jakub Šolc, vyznavač dálkových trailů. Po 820 kilometrů dlouhém přechodu Pyrenejí si stanovil nový cíl: ujít 1000 mil. Trasa vedla ze Slovinska do Severní Makedonie. Přednáška Jakuba Šolce bude pojednávat o neuvěřitelné přírodě, chvílích cestovatelské euforie, souboje člověka s přírodou i se sebou samým, ale i o setkáních s místními či nebezpečnými zvířaty v divočině.

Mart Eslem a David Surý se podělí o své zážitky z cesty do kolumbijského Ztraceného města v Sierra Nevada. Tam, kde ještě před pár lety vládli narkobaroni, žijí potomci dávné kultury Tairona. Do Jižní Ameriky se vydala také dvojice Jarda Bouzek a Karel Štěpánek, kteří svou prezentaci pojmou jako zábavní Travel zvedni zadek show. Na druhý konec světa, do Číny, všechny přenese Vojtěch Kameník. Ve své přednášce se zaměří hlavně na kulturní rozdíly mezi tímto asijským gigantem a evropskými zeměmi.

Že i Evropa stojí za prozkoumání a může být skvělým cestovatelským cílem, dokáže Jiří Kalát a Jarda Bouzek. S jejich přednáškami účastníci festivalu zavítají do Estonska a do Švédska až za polární kruh. V českých luzích a hájích zůstane Slávek Král. Ten během své prezentace ukáže, že i u nás lze zažít velké dobrodružství, kterým je například zimní přechod šumavských horských hřebenů.

Přednášky doplní doprovodný program. Páteční večer rozezní kapela The Mordors Gang, v sobotu zahraje západočeská rocková stálice Expres pro každé ucho. K tomu se návštěvníci mohou zúčastnit lekcí jógy, workshopu dýchání a šifrovací hry, jež prověří jejich detektivní schopnosti.