fbpx

Den architektury

30/09/2022 — 06/10/2022


celá republika

Den architektury, nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás, ve dnech od 30. září do 6. října 2022 opět nabídne stovky zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Motto dvanáctého ročníku festivalu zní Nebourej, transformuj! a program se tak z velké části zaměří na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury a výstavby a představí zdárná řešení rekonstrukcí a revitalizací v různých měřítkách.

Spolek KRUH ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami připravuje dvanáctý ročník celorepublikového festivalu, do kterého jsou zapojena česká, moravská a slovenská města a obce všech velikostí. Letos se uskuteční od pátku 30. září do čtvrtka 6. října, především pak o víkendu 1. až 2. října 2022.

Mezinárodní den architektury jako takový je oficiálně stanoven na první říjnové pondělí. V Česku a na Slovensku však neslavíme pouze jeden den, ale celý týden architektury. Spolek KRUH prostřednictvím festivalu umožňuje široké veřejnost nahlédnout na své okolí nevšední optikou pod vedením architektů, historiků a odborníků, kteří jim přibližují zajímavosti z jejich čtvrtě, bydliště i širšího okolí. Den architektury není jen architektura a urbanismu, ale i širší souvislosti, které stojí na pozadí vzniku každého domu, parku, čtvrtě či města.

Festival se koná každoročně průměrně v stovce městech a obcích či místech, a to během více než 350 akcí během jednoho týdne. Den architektury nejsou jen odborně vedené procházky pro veřejnost, které jsou v tomto měřítku světovým unikátem. Kromě nich probíhají různorodé workshopy pro rodiče s dětmi, projekce, happeningy, instalace ve veřejném prostoru, cyklovyjížďky, plavby, divadelní představení a řada neformálních setkání mezi zástupci měst, architekty, developery a veřejností.