fbpx

Designblok 2023

04/10/2023 — 08/10/2023


Veletržní palác

Dukelských hrdinů 47, Praha

Největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě propukne od 4. do 8. října 2023 ve dvou velkolepých výstavních domech. Designblokem poprvé ožije Veletržní palác, největší výstavní prostor Národní galerie Praha, a již potřetí Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Tématem, které je již tradičně koncepčním pojítkem celého festivalu, se pro 25. ročník Designbloku stává Cesta.

Výstavní prostory Veletržního paláce se zaměří především na prezentaci novinek českého i mezinárodního designu v tradičních formátech Superstudia a Openstudia, tedy na jedné straně mezinárodních značek a výrobců, na druhé designérů a designérských studií. Ve Veletržním paláci nebude chybět také další ročník mezinárodní výstavy a módních přehlídek Diploma Selection, tematicky laděná Designerie – srdce celého festivalu – či stage nabízející denně edukativní přednášky, oborové diskuze a další doprovodný program.

V Uměleckoprůmyslovém museu naváže na úspěch loňských ročníků kurátorsky laděná výstava Rodinné stříbro. Prezentace rodinných firem odvypráví inspirativní příběhy podnikatelské houževnatosti, zlatých českých ručiček, záchrany tradičních továren a řemeslných dílen a růstu nově etablovaných značek, které vznikly v uplynulých desetiletích na zelené louce. Openstudio v Uměleckoprůmyslovém museu letos navíc uvede premiéru speciální výstavy High Craft. Kurátorský výběr představí přední české designéry a designérská studia, která ve své tvorbě umně kombinují tradiční řemesla, inovativní přístupy i nejvyšší estetické standardy. V Uměleckoprůmyslovém museu v Praze naleznete také výstavu Art House – expozici na hranici mezi uměním a designem.

U příležitosti významného jubilea chystá festival Designblok řadu dalších speciálních projektů. Například velkolepou putovní výstavu s názvem Designblok Cosmos nebo publikaci Designu neutečeš! věnovanou mapování čtvrtstoletí českého designu a jeho roli ve společnosti.