fbpx

Festival Čekání na Václava

28/09/2023


Klicperovo divadlo

Dlouhá 99/9, Hradec Králové

Koupit vstupenky

Klicperovo divadlo připravilo další ročník festivalu Čekání na Václava, kterým tradičně již od roku 2004 zahajuje svoji divadelní sezónu. Měsíční událost je orámována dvěma státními svátky, Dnem české státnosti (28. září) a Dnem vzniku samostatného Čs. státu (28. října). Diváci mají během patnácti představeních a dvou koncertech příležitost vidět v Hradci Králové renomované divadelní soubory z Ostravy, Prahy, Českých Budějovic, Ústí nad Labem, Liberce, Kladna či Jihlavy.

O zahájení na hlavní scéně se postará tradiční host, Divadlo Petra Bezruče s inscenací Proces. Dramatizace slavného románu Franze Kafky, který přináší absurdní příběh o manipulaci, lidské úzkosti a touze po životě, režíroval umělecký šéf ostravského souboru Jan Holec. Ve Studiu Beseda připadne zahajovací představení na Divadlo D21, které do Hradce Králové přiveze adaptaci kultovního románu francouzského spisovatele a muzikanta Borise Viana Pěna dní. Tento lehkonohý, fantaskní, humorný i zdrcující výlet do krajiny srdce nastudoval reřisér Jakub Šmíd a v roli Chloé se představí Jaroslava Košková, kterou diváci mohou znát z hradecké inscenace Hana.

Dalším tradičním podzimním hostem je Divadlo Járy Cimrmana. To odehraje v pátek 29. září na hlavní scéně představení Dobytí severního pólu se Zdeňkem Svěrákem v hlavní roli. Velkým diváckým hitem se ihned po své premiéře stala nová konverzační komedie Fifty Petra Zelenky plná zábavných a obskurních situačních zvratů. Dejvické divadlo ji uvede ve čtvrtek 5. října na hlavní scéně. V hlavních rolích se představí Ivan Trojan, Václav Neužil či Veronika Khek Kubařová.

V průběhu festivalu se do Hradce Králové vrátí řada hereckých osobností, které byly členy uměleckého souboru Klicperova divadla. To je případ dvou představení Divadla v Dlouhé: Valčík náhody, ve kterém exceluje Jan Sklenář, a Pravomil s Pavlem Neškudlou, Miroslavem Zavičárem a znovu Janem Sklenářem.

Dále se diváci mohou těšit na představení Destrukce (Divadlo X10), Džípy (Divadlo LETÍ), muzikál Nad Sázavou (Horácké divadlo Jihlava), které mapuje hnutí trampingu, či Hamlet v podání souboru Jihočeského divadla. A plno dalších.

K festivalu Čekání na Václava patří tradičně i koncerty. První z nich, Koncert pro Mr. Shakespeary, je velkolepým pojetím Shakespearova díla ve verzi pro osm herců / zpěváků v doprovodu pěti muzikantů.