fbpx

Festival NODO – Dny nové opery Ostrava

25/06/2022 — 30/06/2022


Divadlo Antonína Dvořáka

Ostrava

Koupit vstupenky

Šestý ročník festivalu současné opery NODO (New Opera Days Ostrava) nabídne od 25. do 30. června v Ostravě jedinečný pohled na aktuální tvorbu na poli hudebního divadla u nás i v zahraničí a dokáže, že operní žánr má své pevné místo i ve 21. století. Vedle celovečerních oper současnosti nabídne i nové žánrově nejednoznačně uchopitelné kusy experimentálního rázu.

Prostor dostanou „klasičtí“ avantgardisté i nejmladší skladatelská generace: Salvatore Sciarrino, Luigi Nono, Petr Kotík, Matouš Hejl, Miroslav Tóth, Judith Berkson, James Layton a Lucie Páchová. Do Ostravy přijedou pěvci z USA i Evropy, inscenační týmy z Polska, Německa, Slovenska. Na festivalu se můžeme těšit i na domácí sbor Canticum Ostrava Jurije Galatenka a orchestry Ostravská banda a ONO – Ostrava New Orchestra. Festival pozve své návštěvníky do divadla Antonína Dvořáka, divadla Jiřího Myrona, ale i třeba na sjezdovku v Palkovicích nebo do Trojhalí Karolína.

Festival odstartuje v sobotu 25. června operou Superflumina (2010) italského skladatele Salvatora Sciarrina. Alarmující monolog Ženy bez domova, která žije na vlakovém nádraží a rozjímá o svém údělu a tíživé samotě uprostřed davu. Momenty ze života, který je závislý na okolním proudění a pozornosti cizích osob. Situace, které jsme svědky dnes a denně. V hlavní roli Ženy se představí dvorní pěvkyně Sciarrinových oper, jeho Múza Anna Radziejewska.

Operní debut mladého skladatele Matouše Hejla se uskuteční ve spolupráci s divadelním spolkem JEDL, a to pod vedením význačného režiséra Jana Nebeského, v neděli 26. června. Do operního žánru bude převedeno dílo norského dramatika Henrika Ibsena Přízraky.

Pondělí 27. června nabídne monumentální, šestihodinové dílo Petra Kotíka Many Many Women (1975–78), které bude poprvé provedeno scénicky. Tato vokálně-instrumentální skladba je zhudebněním románu-povídky Gertrudy Stein, jejíž texty posloužily jako inspirace pro Kotíkovu hudbu už několikrát. Výjimečné uvedení Kotíkova stěžejního kusu zpěváky z New Yorku a Grazu se uskuteční u příležitosti 80. narozenin skladatele a zakladatele pořádajícího Ostravského centra nové hudby.

Kompletní program NODO

25. června Superflumina
26. června Opera Ibsen / Přízraky
27. června Many Many Women
28. června Partial Memories + saudade + Approximate
29. června Nulanus (představení je ZDARMA)
30. června Prometeo. Tragedia dell’ascolto