fbpx

Festival: Regiony

21/06/2024 — 28/06/2024


Hradec Králové

Koupit vstupenky

Od 21. do 28. června 2024 se Hradec Králové znovu promění v srdce českého divadla. Jako již tradičně se tento poslední červnový týden otevřou dveře Mezinárodního divadelního festivalu Regiony. Letošní 29. ročník opět přináší unikátní spojení divadla, hudby a uměleckých performancí, které oslavují dynamiku života a umělecké tvorby.

Tématem 29. ročníku festivalu je Chvění. Tekutost. Rovnováha. Reflektuje neustálou proměnu a dynamiku současné společnosti. Vybízí k přemýšlení o tom, jak pevnost a stálost mohou koexistovat s neustálou změnou a adaptabilitou. Program festivalu se zaměří na představení, která zkoumají tyto koncepty skrze různé umělecké formy a nabídnou divákům možnost prožít jedinečné momenty chvění a rovnováhy.

V atmosféře historického centra Hradce Králové se rozvine široká paleta uměleckých produkcí – od avantgardního divadla, činohry, přes taneční a loutkové představení až po autorské inscenace a hudební vystoupení. Kromě hostů z celé České republiky se na festivalu představí i soubory a umělci ze sedmi evropských zemí: Slovinska, Belgie, Bulharska, Itálie, Francie, Portugalska a Slovenska. Na třiceti místech, rozesetých po celém městě se uskuteční více než 300 představení a koncertů.

Celý program se bude odehrávat nejen v historickém centru města a jeho přilehlém okolí, zahrnujícím všechny scény Klicperova divadla, Divadla Drak, ale tradičně vstoupí i do Žižkových sadů, prostor Radnice, Městské hudební síně, Jižních teras, na Gočárovo schodiště, či do Letního kina Širák. Pořadatelé – Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt – zvou návštěvníky do kouzelného světa, kde se tradice snoubí s nejnovějšími trendy a kde každá ulice, park či náměstí může skrývat příběh.

Tipy pořadatelů

Dramaturg Klicperova divadla Martin Satoranský zve na originální bulharské Zkrocení zlé ženy, kde se krásně propojuje Shakespearova komedie s novým cirkusem, a na razantní re-interpretaci klasického mýtu o Králi Oidipovi v podání portugalského souboru SillySeason, která je ryze současná a herecky a vizuálně působivá. Ujít si nenechte také slovenské divadlo Nude s popovou mozaikou Emily o jedné z nejvýraznějších osobností v historii boje za práva žen a geniální režijní adaptaci Peera Gynta v režii Michala Háby s oslňujícím výkonem Kryštofa Bartoše v titulní roli.

Také ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský upozorňuje především na zahraniční inscenace. Compagnie Bakelité, kterou hradecké publikum nadšeně přijalo už před dvěma lety, přiveze svou novou inscenaci Láska k riziku. Compagnie Kislorod představí inscenaci Vyjít z lesa, což je zábavná lynchovská absurdita duchem velmi blízká právě tvorbě souboru Bakelité. Po čase v Hradci uvede svůj čistě sólový projekt Matija Solce (Charms je vinen!), belgické TOF Théâtre pak zahraje inscenaci Léto 69, mimořádně půvabnou impresi jednoho dávného letního odpoledne. Italská skupina Unterwasser zase přiveze své Boxy, podmanivou instalaci pro malé i velké.

Barbora Hodonická za kulturní neziskovku kontrapunkt láká do ulic, kde bude k vidění velké množství představení. Mimo jiné se můžete těšit také na náhodné performance, které doprovodí výtvarnou instalaci Hemžení vznikající speciálně pro festival. 

Hudební část letošního festivalu Regiony prolétne různými žánrovými okénky a nabídne barevnou škálu melodických chutí. Za indie rock se představí například Good Times Only, ostřejší kytary zastoupí Glad For Today, elektroniku doveze HRTL a za folk se představí Barbora Zmeková či Rodan.

Slunce, seno, Pavlišov

Pražská divadla A studio Rubín a Chemické divadlo opět spojila síly s broumovskými lokálními spolky a připravila divadelní inscenaci v podobě pouti krajinou. Už v pořadí druhá meditační túra vedoucí do Chaty pod Korunami vtáhne diváky do fenoménů a příběhů spjatých s bezprostředním okolím. Během devíti zastávek na trase Martínkovice – Chata pod korunou se diváci setkají s navrátilými broumovskými vlky, kteří rozdělují společnost, možná narazí na mariánské zjevením v Suchém dole, budou svědky vraždy dvou německých farářů, dozví se, proč a jak se textilie z broumovska dostávají do rukou afrických králů anebo na vlastní kůži zažijí slavnost pořádanou místními spolky.

Inscenaci Slunce, seno, Pavlišov společně vytvářejí režisér a autor Vojtěch Bárta a dramaturgyně Dagmar Fričová a Lucie Ferenzová. Bájné i reálné postavy ztvární Vojtěch Hrabák, Šimon Krupa, Tereza Hofová, Halka Třešňáková, Zbyšek Humpolec, Jana Kozubková a spolky i jednotlivci z místní komunity. Představení se odehraje 25. a 26. června 2024, druhé představení se odehraje v rámci mezinárodního festivalu Regiony.