fbpx

Festival: Sněz tu žábu

24/05/2023 — 27/05/2023


Divadlo NoD

Dlouhá 33, Praha 1

Koupit vstupenky

Současné francouzské divadlo, hudba a program pro děti. Osmý ročník festivalu Sněz tu žábu se po roční pauze uskuteční od 24. do 27. května 2023 v pražském Divadle NoD a opět představí v české premiéře několik současných divadelních her frankofonních autorů.

Hlavním hostem festivalu je jeden z nejlepších francouzských souborů, jehož tvorba je zaměřena na nejmladší diváky od tří let. Režisérka Céline Garnavault a technolog a sound designér Thomas Sillard (Compagnie La Boîte à sel) přivezou inscenaci Blok. Jejím základem je systém šedesáti navzájem propojených reproduktorů, které jim umožňují pracovat se zvukem jako s materiálem a nekonečným důvodem si hrát. Bloky během představení ovládá sama herečka, která ve spolupráci se zvukařem a osvětlovačem vytváří symfonii zvuků, pohybů, materiálů a různých tváří města.

Kromě toho festival představí čtyři divadelní skici, tedy dramatické texty, jež dosud nebyly přeloženy do češtiny. Režie se ujme čtveřice režisérů a režisérek. Daniela Špinar režíruje hru (nejen) o přežraném leguánovi Nebraska autorky Sophie Merceron. Další režisérka Josefína Formanová se ujala absurdně laděné hry belgické autorky Mireille Bailly Odchod, která rozebírá právo na jinakost na pozadí široké škály všech možných bizarností v rodinných vztazích. Příběh značky La Chiquita spojený se zotročováním původních obyvatel, korupcí a financování teroristických skupin zachycuje dokumentární text Banana (and kings) autorky Julie Timmerman pod režijním vedením Marty Hermannové. Braňo Mazúch převede na divadelní prkna sugestivní výpověď o vysvobození s názvem Gloria Gloria dramatika Marcose Caramés-Blanco.