fbpx

Finále Plzeň

23/09/2022 — 28/09/2022


Další, již 35. ročník největší přehlídky tuzemské audiovizuální tvorby začne už 23. září a potrvá až do 28. září. Během šesti dnů nabídne přes sto projekcí toho nejzajímavějšího, co se (nejen) v Česku za poslední rok natočilo v hrané, animované, dokumentární, televizní, internetové, celovečerní, krátkometrážní i seriálové tvorbě, včetně devíti premiér či předpremiér.

Prvním z nich je film Šimona Holého s názvem A pak přišla láska…, kde v niterném tématu hledání štěstí a lásky přivádí Pavlu Tomicovou v hlavní roli za kartářkou, která jí pomůže pochopit komplikovaný vztah ke svému okolí, své dceři i sobě samé. Tento druhý celovečerní snímek mladého režiséra měl světovou premiéru na MFF v Karlových Varech v nové soutěžní sekci Proxima.

Psychologické koprodukční drama Běžná selhání režisérky Cristiny Grosan, které mělo premiéru na festivalu v Benátkách, sleduje vypjaté osudy tří žen, které nečekaně propojí nevysvětlitelné výbuchy pohlcující město. Ivan Trojan se objeví v roli vyšetřovatele s netradiční vyšetřovací strategií v nové detektivní minisérii České televize s názvem Docent, kterou režíroval Jiří Strach. Drama Erhart o divokých časech privatizace a mladém muži, který zjistí, že matčiny bludy mohou být pravdou, je celovečerním debutem Jana Březiny.

Třídílná minisérie Král Šumavy, kterou natáčel David Ondříček pro Voyo v Plzeňském kraji, představí osud legendárního převaděče Josefa Hasila. V exkluzivní premiéře rovněž promítneme nový dokumentární portrét Olgy Sommerové o jednom z nejvýraznějších mužů českých novodobých dějin, jehož celým životem se prolíná boj za lidská práva, politickou kulturu a demokracii – Michael Kocáb – rocker vs. politik.

Režiséři David Laňka a Martin Müller si do svého psychologického dramatu Spolu o složitém vztahu autistického chlapce s jeho matkou a sestrou vybrali do netradiční role Štěpána Kozuba, který zde exceluje po boku Veroniky Žilkové. Druhý hraný celovečerní film Terezy Nvotové Světlonoc o ženách a tajemstvích ukrytých hluboko ve slovenských horách měl mezinárodní premiéru na MFF v Locarnu, odkud si odvezl cenu Zlatého leoparda. Česko-rakouský detektivní thriller Zločin na hranicích, který vznikl v koprodukci s rakouskou veřejnoprávní stanicí ORF, diváky zavede do prostředí pohraničních oblastí Linecko a Kaplicko. Diváky toho ale čeká daleko více.