fbpx

Koncert: Eydís Evensen

08/03/2024

19:30


Palác Akropolis

Kubelíkova 1548, Praha

Koupit vstupenky

Vycházející hvězda post-klasické hudby Eydís Evensen vystoupí na Mezinárodní den žen poprvé v Praze. Islandská klavíristka, post-klasická skladatelka a zpěvačka zavítá v pátek 8. března do žižkovského Paláce Akropolis a představí zde v rámci koncertní série Femme Fatale své nové album In Light. Večer plný melancholické a intimní tvorby zahájí francouzská umělkyně Cleo T.

Eydís Evensen pochází z malého města Blönduós na severu Islandu a vztah ke hře na klavír si budovala už od dětských let, kdy v sedmi letech složila svoji první skladbu. Po absolvování reykjavické Hamrahlíð College, kde zpívala ve světoznámém sboru Þorgerður Ingólfsdóttir (jehož bývalými členy jsou například Björk nebo členové skupiny Sigur Rós) odjela pracovat do zahraničí a žila v Londýně a New Yorku. V roce 2021 vydala své debutové album Bylur.

Pro její melancholické a jemné aranže plné emocí je umělkyni inspirací krása, ale zároveň syrovost a nevyzpytatelnost isladské přírody, stejně tak i tvorba umělců jako Thom Yorke a Philip Glass. I během poměrně krátké kariéry, která začala v době pandemie, má za sebou mnoho hudebních vrcholů. Vystupovala na několika proslulých místech od  Royal Albert Hall po Arte concert festival v Paříži. Zároveň se podílela na albu Ólafura Arnaldse Some Kind of Piece – piano reworks, které bylo nedávno nominováno na dvě ceny Grammy a pro které nahrála své aranže ke skladbě Loom (Ólafur & Bonobo). Spolu s ní na album přispěli hudebníci jako Hania Rani, Alfa Mist, JFDR nebo Dustin O’Halloran.

Večer zahájí francouzská umělkyně Cleo T., která se ve své tvorbě noří do zvukových snových krajin, kombinuje klasické nástroje s etérickými vokály a filmovou atmosférou. Po
spolupráci s Johnem Parishem nyní představuje po třech letech své nové album s názvem How do you Find your way in the Dark?