fbpx

Koncert: Foals

28/06/2023

19:00


Žluté lázně

Podolské nábř. 3/1184, Praha

Koupit vstupenky

Na samostatný koncert přijedou indie-rockoví Foals do České republiky vůbec poprvé. V rámci letní koncertní série My Kind of Summer vystoupí ve Žlutých lázních 28. června 2023. Do Prahy přivezou aktuální, discem inspirované eskapistické album Life Is Yours.

Jejich přesně odvážený indie rock s prvky math rocku a atmosférického postrocku nám dělá radost už víc než patnáct let. Britští Foals se za tu dobu proměnili z nezávislého klenotu na jednu z předních formací ostrovní scény. Vydali celkem sedm alb, z toho šest se jich probojovalo do britské top trojky, z Brit Awards si hned dvakrát odnesli cenu pro nejlepší kapelu. Aktuální nahrávku Life Is Yours (2022) představili svým fanouškům přímo z hlavní stage festivalu Glastonbury.

Muzikanti sdružení okolo frontmana Yannise Philippakise se dali dohromady v Oxfordu a už ve svých začátcích se snažili vymezit proti zbytku kytarové indie scény. Inspiraci tak nehledali pouze v rockové hudbě, ale i technu a euforickém new wavu. Debutové album Antidotes jim vyšlo v roce 2008. Díky úspěchu singlu Olympic Airways, který vyšel na ikonickém labelu Sub Pop, vyjeli na první americkou tour. Skladbou Two Steps Twice dodnes zakončují všechny své koncerty. O dva roky později zabodovali albem Total Life Forever (2010), o kterém server Pitchfork napsal „Od první chvíle do posledního momentu alba nacházejí Foals mezi pulzujícím tanečním punkem své citlivější já.“ Emocionální baladu Spanish Sahara pak britský magazín NME označil za skladbu roku.

Album Holy Fire (2013) vystřelilo kapelu na hlavní stage velkých světových festivalů. Zatímco veselý singl My Number je dodnes jejich nejstreamovanější skladbou, agresivnější Inhaler spolu s What Went Down ze čtvrté stejnojmenné desky What Went Down (2015) patří k nejsilnějším živým skladbám Foals.