fbpx

Koncert: Pixies

25/08/2022

20:00


Forum Karlín

Pernerova 51, Praha

Koupit vstupenky

Historie Pixies je plná rozchodů, převratů a překvapení. Po více než třiceti letech vystupování a nahrávání kapela zřejmě nalezla kýžený klid. Jejich první období – kdy Black Francis v roce 1986 přemluvil svého spolubydlícího, aby spolu založili kapelu – redefinovalo alternativní rock a předznamenalo (a inspirovalo) nejenom grunge, ale i veškerou undergroundovou hudbu, která měla vzniknout.

První čtyři alba Pixies vydali v rozmezí čtyř let, což z nich udělalo jednu z největších a nejdůležitějších skupin hudební historie. Jenže v roce 1993 se kombinace Francisova expresivního zpěvu, Santiagovy chřestýšovité kytary, brutálního bubnování Dave Loveringa a kočičího předení basy Kim Deal začala drolit a najednou Pixies nebyli.

Znovu se objevili v roce 2004 a opět koncertovali po celém světě. Kim Deal ale neskrývala nechuť nahrávat nové věci a v roce 2013 se s kapelou rozloučila. Na její místo nastoupila Paz Lenchantin a kapela nahrává album Head Carrier (2016). Dosud poslední album, Beneath the Eyrie, skupina vydala v září 2019. Folklórní příběhy, nadpřirozené bytosti, temnota, romantická témata, smrt a její důsledky, téma Black Francisova rozvodu, dokonce i boj venkovanky Katky se sumcem na život a na smrt, to všechno se dostalo na tuhle skvělou desku. Beneath the Eyrie shrnuje bezbřehou invenci a živou estetiku legendárních alb Pixies, ale nesnaží se ji napodobovat. Místo toho kapela přimíchává novou vlnu, ragtime, gallic noir, western psych, doom rock, weezer pop i kabaret.