fbpx

OPERAVE

14/06/2023

21:00


Bike Jesus

ostrov Štvanice 1125, Praha

Koupit vstupenky

RUN OPERUN přináší do České republiky nový koncept. Operní dům a klub si nikdy nebyly blíž. RUN OPERUN představí operu v pulzujícím prostředí ravové kultury. Kultury, kde každý může být kým chce a není divné, že tančí za zpěvu operní divy nebo zvuku orchestru. V rámci PQ+ (doprovodného programu festivalu Pražské Quadriennale) tak 14. června od 21 hodin uvede umělecký kolektiv v klubu Bike Jesus tříhodinovou akci, na které se propojí klasická a elektronická hudba. Opera a rave. Vznikne OPERAVE.

RUN OPERUN si od konceptu operního ravu, jehož kořeny členové objevili na zahraniční scéně, slibuje další způsob, jak zbourat často nepropustné bariéry a předsudky k oběma světům – opery jako nedotknutelné zábavy vyšší třídy a ravu jako nebezpečné noční zábavy nespoutané mládeže. Spolek chce propojením vyzdvihnout benefity, jež mají obě formy společné: intenzitu, rituálnost, velkolepost a nezapomenutelnost zážitku. Není náhoda, že rave v berlínském klubu Berghain trvá stejně dlouho (ne-li déle) jako čtyři opery sdružené v Prsten Nibelungův od Richarda Wagnera. Navíc je jim zasvěcen celý festival v Bayreuthu. Návštěva ravu i opery má svá nepsaná pravidla, například dress code. Na operu se musí člověk naladit stejně, jako se musí naladit na rave. Berghain a Bayreuth stojí stovky kilometrů daleko, a přesto je k sobě toto propojení přiblíží.

Kolektiv se na akci spojí s těmi nejlepšími z obou uměleckých odvětví. Elektronickou autorskou hudbu s vloženými prvky opery vytvoří kapela Noisy Pots – Jakub Tengler a Michal Šupák společně s umělkyní Tanitou Yankovou, která v současné chvíli reprezentuje s kapelou Vesna Českou republiku na mezinárodní soutěži Eurovize. Na jednom pódiu s DJs vystoupí dvě operní zpěvačky. Bella Adamová, která absolvovala obor hudební improvizace ve Švýcarsku, vyhrála mnoho prestižních operních soutěží v Evropě, a letos vystoupí na Pražském jaru, a Kristýna Kůstková, která studovala klasický zpěv v New Yorku, a vystupovala všude od Carnegie Hall, přes Jihočeské divadlo či DJKT v Plzni až po Státní operu Praha.