fbpx

Prague Biennale Projekt: Re-connect Art

15/09/2022 — 19/09/2022


Praha

Náplavka na Hořejším nábřeží a dalších více než 20 lokací v Praze se od 15. do 19. září 2022 stanou dějištěm mezinárodního festivalu performance a video artu Re-connect Art pořádaném Nadací Prague Biennale. Festival skrze intervence do veřejného prostoru rozšíří kulturní nabídku metropole o jedinečnou vrstvu a široké veřejnosti umožní setkání se světovým uměním.

V aktuálním druhém ročníku se mezinárodní umělecký festival Re-connect Art zaměří na rozvinutí širší debaty kolem otázek souvisejících se specifiky sebeprezentace ve virtuálním prostoru. Program nabídne výběr ze světového videoartu a živé performance – některé z nich se budou konat přímo na vybraných veřejných místech v Praze, jiné budou realizovány na dálku prostřednictvím technologie živého přenosu.

Po reflexi prožitého období izolace a potenciálu nových forem uměleckého vyjádření vznikajících v kontextu pandemie, které prozkoumal loňský první ročník festivalu Re-connect Art, se letos organizátoři a umělci zabývají problematikou duality online prostředí a skutečnosti. Posun vnímání sebe sama skrze sociální média, fenomén influencerů a fluidních či zcela imaginárních identit, jsou témata, která souvisí s psychickou kondicí naší doby a je jim společný eskapismus – únik od reality. Dalšího významu téma nabývá v souvislosti s aktuální problematikou názorové i etnické identifikace v kontextu informační války. Otázky, které tato témata přinášejí, si v různých obměnách kladou lidé po celém světě, neboť digitální síť tvoří vlastní, jiné než geopolitické struktury. Umělecké příspěvky k těmto tématům tak mohou poskytnout reference z mnoha odlišných prostředí světových uměleckých scén a srovnání rozmanitých uměleckých přístupů daných odlišnými kulturními kontexty.