Tvůrčí kolektiv 8lidí uvede v pražském Divadle NoD na konci května premiéru autorské inscenace 8 miliard lidí hoří. Diváky zvou do sauny, která se stává společným místem ke sdílení otázek týkajících se oteplování planety. V prostředí pro relax a meditaci se potkávají postavy reagující na znepokojivé zprávy o požárech, erozích, narůstající globální populaci, ale i na dopady na psychické zdraví. Jak čelit tíze doby, aniž bychom sami vyhořeli? Sauna se stane místem sdílení, obnovy i hledání naděje. Tvůrčí kolektiv k tématu i přes jeho tíži přistupuje s nadhledem a dávkou humoru sobě vlastní.
Petr Erbes uvádí, že společně s kolektivem je velice zajímal požár Českosaského Švýcarska, přičemž byli současně fascinováni procesy regenerace, které v krajině začaly ihned po ohni. Na počátku příprav si tak začali klást otázky, jako: Kolik podobných ohňů asi právě teď na zemi hoří? Dokážeme vůbec uvažovat v měřítku, které nás přesahuje? A jak vůbec mluvit o celé planetě?
8lidí se ve svém výzkumu a inscenaci věnuje změnám klimatu a k tomu přidruženým problémům, jež mimo jiné souvisejí s přelidněním planety a neekologickým jednáním. Inscenace je silnou osobní výpovědí tvůrců, jak je složité se v současném světě zorientovat, jak jednat a jak přitom nevyhořet společně s planetou. Neméně důležitým tématem je také psychická pohoda v návaznosti na prožívání stavu světa.
A kde jinde debatovat o klimatických změnách než v sauně? Podle jednoho z členů, Borise Jedináka, na saunovém prostředí baví 8lidí jeho dlouhá tradice a tajemnost, která je s ním spojená. Jak sám uvádí, je to místo očisty, zklidnění, rituálů, tichých rozhovorů nebo nečekaných setkání. Do sauny se lidé vydávají shodit ze sebe každodenní stres a starosti – a právě v sauně kolektiv trochu poťouchle baví mluvit o rozpálené planetě.
První nápad na zpracování současného tématu se zrodil v roce 2023. Kromě scénického pojetí zahrnovala příprava také dlouhodobý dramaturgický výzkum, který kolektiv poprvé představil veřejnosti během loňského festivalu 4+4 dny v pohybu. V únoru tohoto roku pak navázal performativní přednáškou Divadelní sauna, jejíž součástí byla také panelová diskuze s tuzemskými odborníky – botanikem Martinem Adámkem, entomologem Lukášem Čížkem a sociální geografkou Michaelou Pixovou, která se věnuje tématům souvisejícím s environmentální udržitelností. Divadelní sauna je také prozatím posledním výstupem dlouhodobého projektu EDUC8PEOPLE, pod jehož hlavičkou kolektiv pořádá přednášky a vzdělávací aktivity, a to v návaznosti na otevřený výzkum k připravovaným projektům.
Scénografie pracuje s pečlivou citací prvků, které diváci znají z finské sauny. Divadlo NoD se tak promění v relaxační místnost plnou páry a vonnými esenciálními oleji. Součástí inscenace bude i série saunových rituálů, které se v posledních letech stávají častější součástí wellbeingových center – a které pro 8lidí představují lákavé divadelní východisko.