fbpx

Premiéra: Egon Schiele – Autoportrét

05/08/2023

21:00


Otáčivé hlediště

Zámecká zahrada, Český Krumlov

Koupit vstupenky

Jediná letošní premiéra před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově bude patřit tanci. Taneční divadlo Egon Schiele – Autoportrét se inspiruje životem a dílem tohoto světoznámého umělce, který část života strávil právě v Českém Krumlově. Choreografie se ujal Jan Kodet a režie duo SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. V podání baletního souboru Jihočeského divadla se diváci stanou svědky návratu ducha Egona Schieleho do zámecké zahrady.

Inscenační tým pod vedením choreografa Jana Kodeta nachystal pro Otáčivé hlediště taneční divadlo, inspirované detaily z obrazů či kreseb Egona Schieleho – jako jsou dlouhé ruce, pronikavé oči, erotický výraz tváře, dynamické gesto postavy – ale i ze slov jeho básní a dopisů. Diváci budou svědky návratu ducha Egona Schieleho do zámecké zahrady v postavě muže hledícího na sebe do zrcadla, tak jako na fotografii z ateliéru z roku 1915.

Rentgenový pohled génia, který předběhl svou dobu a který se pokoušel osvobodit ducha člověka, překročit hranici morálky a splynout s přírodou, proniká hluboko pod kůži svých modelů. Jako by zkoumal hranici života a smrti. A my vidíme krásného svobodného člověka plného lásky i sexuální touhy. Vidíme jeho svaly, kosti, jeho linii. Vidíme pulzující linii života. Vidíme mladého muže, dům, zrcadlo a přírodu v bouřlivé lačnosti než přijde předčasná smrt. Vidíme Egona Schieleho a náš pokus o jeho autoportrét. Vstupte do světa za zrcadlem v tanečním projektu kombinujícím zvuk, světlo, scénu a pohyb.