fbpx

Premiéra: IRIS

04/09/2023

19:30


Palác Akropolis

Kubelíkova 27, Praha

Koupit vstupenky

Divadelní soubor Tantehorse otevře 4. září 2023 v Paláci Akropolis novou sezónu premiérou autobiografického hudebního stand-upu IRIS herečky a zpěvačky Iris Kristekové. V režii Miřenky Čechové hlavní hrdinka s místy až drsným humorem vypráví své vzpomínky na dětství a dospívání, které trávila po boku někdy i třinácti lidí na 75 metrech čtverečních. Hovoří i o své snaze vyvázat se ze sociálního a rodinného dědictví, o léčivé síle umění a hledání vlastního místa ve světě.

Iris Kristeková je v divadelním prostředí známá především jako charizmatická herečka, jejíž domovskou scénou je divadlo v Celetné, ale také jako uhrančivá zpěvačka. Inscenace IRIS je divadelně hudební stand-up založený na jejím autobiografickém příběhu, který dokázala přetavit v černý humor a nemilosrdně si utahovat sama ze sebe i vlastních problémů. Ukazuje její neutuchající sílu hledat východiska, jak se z nelehké situace vyvázat a bojovat za lepší osobní i profesní život.

Na jevišti se noří do vzpomínek na své dětství v příbramském bytě, kde se skáče z druhého patra balkonu a zamyká lednice, na první setkání se zářnou i temnou stranou divadla, existenciální problémy, propady i následnou terapii, na kroky, které musela podniknout, aby našla samu sebe. Uhrančivý temperament, emocionální horská dráha, neřízená střela, tak by se dala nazvat jevištní postava Iris. Trapné, směšné a děsivé okamžiky si podávají ruce s originálními písněmi a hudebními skladbami Martina Hůly, stejně tak i s expresivním pohybem, který je téměř na dotek s diváky.

IRIS je dalším dílem série Invisible, ve kterém soubor Tantehorse zpracovává osudy tzv. „neviditelných“ žen – tedy umělkyň, které se v určitý moment potýkaly či potýkají s extrémní životní situací. Série Invisible o neviditelných ženách vznikla v roce 2018 z touhy zviditelnit autobiografické příběhy žen, výjimečných umělkyň, které z různých důvodů zmizely z centra pozornosti, anebo se do něj nikdy nedostaly. Ať již díky politickým událostem, věku, nedobrovolnému konci kariéry, či dědičné zátěži tvořily a tvoří tyto umělkyně tak trochu navzdory.

Po herečce a zpěvačce Haně Frejkové a primabaleríně Barboře Vašků Kaufmannové teď odkrývá svůj příběh i Iris Kristeková.