Slavný, nadčasový a strhující příběh vynálezce, který si až příliš pozdě uvědomí, jaký dopad na svět může mít jeho objev ničivé třaskaviny zvané Krakatit. Čapkův příběh, který divákům nabízí drama i idylu, vášeň i obyčejnost prostých lidských citů, hru démonů i laskavost andělů, vstoupil na vršovickou scénu divadla MANA 9. ledna 2025. Vynálezce Prokopa ztvárňuje Ondřej Černý, dále účinkují Týna Průchová, Lukáš Jurek a Marek Frňka. Premiéra inscenace v režii renomovaného divadelníka Doda Gombára připomíná i výročí Karla Čapka, který se narodil právě 9. ledna před 135 lety.
Čapkův román je i po sto letech od svého vzniku stále aktuální. Inscenace zachycuje příběh člověka na jeho cestě mezi ďábelským našeptáváním a vábením boží věčnosti. Podle dramaturgyně Věry Maškové je inscenace o čtyřech hercích a jedné tanečnici pojaté jako psychologická hra, ve kterém je laboratoř inženýra Prokopa kromě místa experimentů také zrcadlem jeho rozervané mysli. Důležitou roli sehrává také hudba Gabriely Vermelho.
Cesta hlavního hrdiny, inženýra Prokopa, začíná velkým objevem – extrémně silnou výbušninou zvanou Krakatit. Zatímco mocní lidé touží po jejím využití, on sám se děsí možných důsledků. Jeho zápas je ale komplikovaný vášnivou a osudovou láskou k tajemné Princezně, která je i součástí mocenské hry. Prokopův ztvárnitel, herec Ondřej Černý, jej popisuje jako umanutého – ať už tvoří, hledá či miluje. Zároveň se podle Černého jedná o nepoddajnou a tvrdohlavou postavu toužící po velkých věcech, které ji však také děsí.
Divadlo MANA je místem, které uvádí Čapkova díla pravidelně. Na repertoáru vršovické scény jsou kromě Krakatitu i inscenace inspirované životem spisovatele. Je to například hra Čapek a Ve dvě na Kodaňské nebo titul Matka. Věra Mašková uvádí Karla Čapka jako jejich inspiraci, symbol první republiky a hodnoty, které se i oni snaží udržet při životě. Dodává také, že se vila bratří Čapků nachází na Praze 10, kde zároveň sídlí i jejich divadlo. To je k Čapkovi ještě více přibližuje