fbpx

Premiéra: Oidipús komplet

31/08/2023

19:00


ostrov Štvanice

Praha

Koupit vstupenky

Na samém začátku divadelní sezóny se v plenéru ostrova Štvanice před diváky odehraje ikonická řecká tragédie Král Oidipús, nově doplněná dramatem Láios současné autorky Hany D. Lehečkové a tanečním libretem Propast Marie Novákové a Václava Kuneše do podoby původní nedochované trilogie. Oidipús komplet se uskuteční v rámci Antické Štvanice 2023. Premiéra se koná 31. srpna 2023 na západní špici ostrova Štvanice. Následuje devět repríz, hraje se až do konce festivalu 14. září 2023.

První část trilogie, jednoaktovou hru Láios, napsala současná česká prozaička a dramatička Hana D. Lehečková na základě dochovaných verzí mýtů o činech krále Láia, kterými na sebe přivolal kletbu, že jej jeho syn zavraždí a pak se ožení s vlastní matkou. Inscenace vtipně a neúprosně zobrazuje královský pár v krizi. Královna Iokasté touží po dítě, král Láios se vyhýbá vládcovským povinnostem. Thébáné počítají oběti Sfingy. A katastrofa je na spadnutí.

Druhá část, Sofoklova tragédie v překladu Matyáše Havrdy a Petra Borkovce, Král Oidipús, nás přivádí do města, které se pod vládou nového krále úspěšně vzpamatovalo z úpadku, bylo osvobozeno od Sfingy a otevřelo své brány. Oidipovým politickým programem je transparentnost. Hodlá najít viníka náhlé epidemie moru za každou cenu. Katastrofa je na spadnutí.

V třetí části, nazvané Propast, nalézáme zestárlého Oidipa v hlubině, do které se před lety vrhla Sfinga, když rozluštil její hádanku. V tanečně-básnickém sólu hovoří Oidipus v temnotě své slepoty se svým chlapeckým, mužským a stařeckým já a nakonec s dcerou Antigonou, která přichází na samé dno propasti, aby poznala otce.

V titulních rolích krále Láia a Krále Oidipa uvidíte Jana Medunu a Matěje Nechvátala. V roli božského posla Herma se představí Denis Šafařík, v roli věštce Teiresia Michal Kern. Ženské role, Iokastu mladší a Iokastu starší ztvární Rosalie Malinská a Gabriela Mikulková.

Hudbu k trilogii složil pravidelný spolutvůrce inscenací festivalu Antická Štvanice Ivan Acher. Prostor hermeticky uzavřené královské zahrady, která se v druhé části zpřístupní divákům a metafyzický prostor propasti, vytvořila scénografka Jana Hauskrechtová.

Osmý ročník plenérového festivalu antického divadla Antická Štvanice pořádá divadelní soubor Tygr v tísni v koprodukci s Národním divadlem Brno, festivalem Divadelní svět Brno a Divadlem VILA Štvanice.