fbpx

Premiéra: Portrét královny

11/09/2023


Patří k nejznámějším tvářím moderní historie. Její podobizna zdobí známky, mince a trička, byla vyvedena ve vápenci i železu a existuje dokonce i její vlastní panenka Barbie. Britská královna Alžběta II. přitahovala zájem fotografů po dlouhých 90 let – tedy celou polovinu života této umělecké disciplíny. Jak se za tu dobu změnila portrétní fotografie a co vlastně vypovídá o osobách, které se snaží zachytit, ukazuje dokument z cyklu Umění v kině Portrét královny. Snímek Fabrizia Ferriho, jednoho z nejvyhledávanějších fotografů současnosti, uvede do českých kin Aerofilms od 11. září 2023.

Italský stylista Pier Paolo Piccioli je jedním z řádky osobností zastupujících kreativní branže i obyčejné hlasy lidu, jimiž Portrét královny vykresluje zcela unikátní filmový obraz ženy, jež po 70 let stála v čele Spojeného království. Je to příběh o majestátu, respektu, obdivu a pro mnohé i lásky, ale také o tom neopakovatelném kouzlu fotografie, která na krátký časový úsek dovolí nahlédnout do duše i těm, co si jinak bedlivě střeží své soukromí.

Desítky královniných portrétů – intenzivních, intimních fotografických snímků, které se staly emblematickými pro dobu svého vzniku – střídá promluva jejich autorů. Jak v případě Briana Arise, Jasona Bella, Juliana Caldera, Chrise Levina, Davida Montgomeryho a Johna Swannella, tak herečky Isabelly Rossellini nebo Charlese Dance, který Ferriho filmem provází, přitom jde o osoby, které nezažily svět, do něhož by nebyla tvář Alžběty II. tak významně obtisknuta.

Cyklus umění v kině uvede na plátna kin během podzimu 2023 celkem tři snímky. Prvním z nich je Portrét královny od 11. září, následovat bude od 9. října cesta do barokního Říma v dokumentu Borromini a Bernini – výzva k dokonalosti. Završení proběhne ve formě portrétu Jeffa Koonse v kinech od 13. listopadu.