fbpx

Premiéra: Prodaná nevěsta

09/12/2023

19:00


Divadlo pod Palmovkou

Zenklova 566, Praha

Koupit vstupenky

Nejslavnější česká hudební komedie o tom, jak nepřijít o peníze, ale ani o milovanou Mařenku a o jedné geniální léčce. Pražské Divadlo pod Palmovkou uvádí Prodanou nevěstu.

Tvůrčí tým Divadla pod Palmovkou je v plném proudu příprav a zkoušení chystané inscenace Prodaná nevěsta. Komickou hru o třech dějstvích považovanou za českou „národní operu“, jejíž melodie zlidověly, napsal Bedřich Smetana v letech 1863–1866 na libreto Karla Sabiny. Původně se jednalo o tzv. malou operu neboli hru se zpěvy. Smetanovi se libreto zalíbilo, a proto napsal stejnojmennou operu. Chtěl tím ukázat, že česká hudba má v Evropě své jedinečné místo. Dnes se Prodaná nevěsta hraje po celém světě a patří k nejznámějším dílům české klasické hudby.

Děj Prodané nevěsty se odehrává v české vesnici, do které přijíždí pouť, všichni se veselí a zároveň se připravuje svatba Jeníka a Mařenky. Ti jsou do sebe zamilovaní. Jenže Mařenčin otec Krušina svou dceru zaslíbil ke sňatku se synem bohatého sedláka Tobiáše Míchy jako vyrovnání dávného dluhu. Mařenka se trápí, protože si má vzít ženicha, kterého nemiluje. Její milý Jeník ji utěšuje, že jejich věrná láska překoná všechny nástrahy. Kecal ale, chce za každou cenu dojednat svatbu Mařenky s koktavým a hloupým Vaškem. A Jeník mezitím uzavře geniální smlouvu.

Bedřich Smetana pojal nejprve Sabinovo libreto jako „singspiel“, tedy hru se zpěvy, a stvořil tak dokonalý obraz české vesnice a české povahy. Řada dnes známých a populárních árií původně ve hře ale vůbec nefigurovala. Ty dopsal Smetana až později, kdy hru dotvořil v plnohodnotnou operu a zajistil jí trvalý mezinárodní úspěch.

K původní „singspielové“ podobě Prodané nevěsty se libeňská scéna v mnohém vrátí, oživí Smetanu a přinese i milé překvapení. Režie se tentokrát ujal Jakub Krofta, v hlavních rolích se představí Pavla Gajdošíková, Jaroslav Blažek, Barbora Kubátová, Jakub Albrecht, Radek Valenta, Hana Seidlová a další. Do nového hudebního kabátu slavnou operu oblékl jeden z našich nejvýraznějších hudebních skladatelů Ivan Acher, který od roku 2002 spolupracuje se souborem pro soudobou hudbu Agon Orchestra, pro nějž zkomponoval bezmála 20 orchestrálních skladeb a jeho díla zazněly na festivalech vážné hudby v Praze (Pražské jaro), v Hamburku, Vídni, Bratislavě, Budapešti a v dalších místech po Evropě.