fbpx

Rock for People 2024

12/06/2024 — 15/06/2024


Park 360

Jana Černého 10/12, Hradec Králové

Koupit vstupenky

Hudební festival Rock for People zná headlinery 28. ročníku, který se uskuteční od 12. do 15. června 2024 v hradeckém multifunkčním Parku 360. Prvním z nich je britská kapela Bring Me The Horizon, následují The Offspring, Yungblud a The Prodigy. Festival navštíví také Keanu Reeves se svou kapelou a řada dalších zahraničních i českých hudebníků. V roce 2024 se festival vrací ke čtyřdennímu formátu, proběhne od středy do soboty.

Britská kapela Bring Me The Horizon, která má na svém kontě nominace na prestižní Grammy nebo BRIT Awards a je několikanásobným držitelem ocenění Kerrang a Heavy Music Awards, se rychle stává jednou z nejúspěšnějších současných rockových kapel a objevovala se na fanouškovském wishlistu Rock for People v největší míře. Organizátoři festivalu tak splnili přání svých fanoušků a jako prvního ze čtyř headlinerů oznámili právě Bring Me The Horizon.

Bring Me The Horizon, jejichž jméno pochází z hlášky z filmu Piráti z Karibiku, se dali dohromady v roce 2004 a od té doby jsou stále na vzestupu. Rockoví drzouni s tahem na branku z anglického Sheffieldu se do České republiky vrátí po roce, kdy na začátku roku 2023 předvedli v pražské Sportovní hale Fortuna bezkonkurenční show. Právě i ta přispěla k jejich obrovské místní popularitě, která stále raketově roste. Miláčkem publika je charismatický frontman kapely Oliver Sykes, který svým nakřáplým výrazným hlasem burcuje k sounáležitosti v úzkostech a trápení. Dává tak jasný signál fanouškům, že v tom nikdo není sám. Agresivní melancholici, co kašlou na tradice na své cestě, oscilují mezi deathcorem až po elektrometal, tu s prvky popu, heavy rocku, punku, numetalu a samozřejmě jim nelze odpárat ani plíživý emo styl.

Druhým ze čtyř headlinerů jsou The Offspring. Skupina vznikla v roce 1984 v Garden Grove v Kalifornii. Po vydání několika desek, které si kapela financovala sama, následovalo album SMASH, které obsahovalo první velký hit skupiny Come Out and Play. V dubnu 2021 vydali The Offspring své desáté studiové album Let The Bad Times Roll. Projekt byl dokončen a uveden na trh ve víru celosvětové pandemie. Název alba, který se tehdy zdál tak příhodný, se ve skutečnosti ukázal být čímkoliv jiným, než špatnými časy. Příběh The Offspring je od té doby přesným opakem – byly to dobré časy. Kapela (zpěvák Dexter Holland, kytarista Noodles, baskytarista Todd Morse, multiinstrumentalista Jonah Nimoy a bubeník Brandon Pertzborn) letos dokončila své kritikou nejoceňovanější americké turné. V červnu je pak čeká návrat před české fanoušky.

Zbývajícími headlinery jsou Yungblud a jedna z nejúspěšnějších elektronických kapel všech dob The Prodigy. Zpěvák Yungblud, vlastním jménem Dominic Harrison, se narodil v anglickém Yorkshiru a je multiinstrumentalista, který vzal kytaru do ruky poprvé ve dvou letech a v deseti začal psát vlastní písně. Šestadvacetiletý umělec je známý tím, že vyjadřuje to, co považuje za hlavní problémy své generace, a svou hudbou se snaží sjednotit a posílit dnešní mládež.

Zahraniční výběr

Hollywoodská hvězda Keanu Reeves, kterou celý svět zná jako hlavního hrdinu legendární trilogie Matrix či nájemného vraha Johna Wicka, míří v červnu na festival Rock for People do hradeckého Parku 360. Kromě výjimečných hereckých schopností je Keanu Reeves také skvělým muzikantem a hráčem na basovou kytaru. Fanoušci se tak dočkají jedinečné show jeho rockové kapely Dogstar, která skvěle doplní již oznámené kapely v lineupu Rock for People 2024.

Kapela Dogstar, kterou tvoří kytarista a zpěvák Bret Domrose, bubeník Robert Mailhouse a baskytarista Keanu Reeves, se zrodila v roce 1991 jako kapela přátel, kteří se sešli v garáži v jižní Kalifornii a jednoduše snili o tom, že budou společně hrát. Dogstar aktuálně ztělesňují esenci jihokalifornské vypravěčské rockové kapely. Vytvářejí hluboce rezonující hudbu, která pochází ze Somewhere Between the Power Lines and Palm Trees – tak se jmenuje jejich nové album, které vyšlo 6. října 2023 prostřednictvím vlastního labelu Dillon Street Records.

Dále se fanoušci mohou těšit na nespoutanou rockerku Avril Lavigne, frontmana kapely Slipknot Coreyho Taylora v sólovém projektu, úderné metalisty Parkway Drive nebo návrat legendárních Pendulum. Také je čeká poslední česká festivalová show Sum 41, návrat oblíbených Enter Shikari, taneční indie v podobě Bombay Bicycle Club, metalová skupina v čele s rapperem Body Count feat. Ice-T či švédští rockeři Royal Republic. Mezi dalšími postupně oznamovanými jmény se objevili také Missio, Neck Deep nebo La Dispute. Zatím poslední novinky v linepu představují například berlínské post techno punkové duo Brutalismus 3000, kytarista metalové legendy Slayer Kerry King se sólovým projektem nebo britští rockeři The Darkness.

Československá scéna

Z československé scény stojí za zmínku především The Ecstasy Of Saint Theresa –⁠ projekt jednoho z nejvýraznějších českých hudebních skladatelů Jana P. Muchowa, který se po osmi letech vrací na scénu. Fanoušci se mohou těšit také na J.A.R., Anetu Langerovou, výraznou zpěvačku a rapperku Annet X, legendární Mňágu a Žďorp, jednoho z nejposlouchanějších českých interpretů v zahraničí Redzeda, punkovou stálici Visací Zámek, trojnásobného držitele Ceny Anděl Smack One nebo nejstarší hasičskou dechovku Božejáci. Jak je vidět, krása Rock for People tkví především v pestrosti nabízených hudebních žánrů. Od rocku přes vážnou hudbu až po cimbálovku. Každý rok dostávají také příležitost mladí talenti, kteří soutěží o vystoupení na festivalu.

Doprovodný program

Na ČT Art Stage a Conference Stage se opět odehraje téměř pět desítek nehudebních představení v podobě divadla, tance, poutavých přednášek, stand up comedy nebo filmových projekcí. Vystoupí umělecký soubor Cirk La Putyka, který připravuje představení přímo šité na míru Rock for People, africký soubor Fulu Muziki, který hraje na upcyclované hudební nástroje z odpadků, či Prague Philharmonia s covery rockových balad. Chybět nebude ani AZ kvíz live s moderátorem Alešem Zbořilem. V debatách se představí například Čestmír Strakatý se svým hostem, Jindřich Šídlo v oblíbeném podcastu z produkce Paměti národa Dobrovský & Šídlo, Lukáš Hejlík se svým Listováním nebo Martin Bartkovský, který nabídne Reflexi Bruselu na téma 20 let Česka v Evropské unii. Stand Up Comedy bude pod taktovkou Nikola Džokiče nebo Big Daddy Mikkyho a Slam Poetry ovládne Anatol Svahilec nebo Tady Tali.

Po festivalu proběhne i oficiální afterparty, a to 17. června 2024 v brněnském klubu Sono, kde vystoupí rock’n’rolloví Palaye Royal.