fbpx

Signal Festival

12/10/2023 — 15/10/2023


Jedenáctý ročník Signal Festivalu nabídne dvě trasy a dvacet festivalových lokací. Oblíbené videomappingy rozsvítí hned dvě ikonické stavby Prahy – budovu Městské knihovny na Mariánském náměstí a kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí. Festival také přináší nový tříletý programový cyklus pod souhrnným názvem Ekosystémy. Zaměří se na umělecký průzkum environmentálních, kulturních či vědeckotechnických vazeb v naší společnosti.

Signal Festival představí dílo českého výtvarníka Jana Kalába pracující s perspektivou i barvami a velkoformátové interaktivní dílo mexicko-kanadského umělce Rafaela Lozano-Hemmera, které díky termokamerám budou tvořit sami návštěvníci. Letošní ročník nabídne největší galerijní zónu ve své historii, ta představí sedm unikátních instalací českých i zahraničních umělců. Dalších třináct volně přístupných děl včetně dvou videomappingů bude k vidění na dvou festivalových trasách – Centrum a Karlín / Holešovice.

Videomapping

Umělecké dílo Echo, které vzniklo speciálně pro Signal Festival, přináší čerstvý vítr do žánru videomappingu. Příroda, životní prostředí, propojení člověka s neviditelnými, a přesto životně důležitými přírodními procesy. To vše jsou motivy, ze kterých videomapping na Karlínském náměstí vychází. Autorem projekce je audiovizuální studio Flightgraf, které vzniklo v Tokiu v roce 2013.

Videoprojekce na budovu Městské knihovny na Mariánském náměstí propojí historii a moderní technologie. Využívá přitom umělou inteligenci i programovaná robotická světla, která celou animaci fasády rozšiřují do prostoru. Autorem videomappingu s názvem Luminary Glyphs je maďarský umělec András László Nagy. Studoval výtvarné umění a klasickou hudbu, dnes kombinuje to nejlepší z obou oborů. Obě videomappingové projekce jsou zdarma.

Satelity

Diváci se také budou moci vydat mimo hlavní festivalové trasy, kde na ně budou čekat takzvané Satelity. Jedná se o existující umělecká díla ve veřejném prostoru od Zdeňka Sýkory, Jiřího Příhody a Federica Díaze, která během Signal Festivalu doprovodí nové světelné projekce. Jedná se přitom o unikátní díla, která inovativním způsobem pracují s digitálními nástroji, modelováním a konstrukcí a která souzní s letošním festivalovým tématem, tedy Ekosystémy I: Průzkum.