fbpx

Signal Festival

13/10/2022 — 16/10/2022


Signal Festival slaví 10 let. Letošní ročník představí dílo známého českého designéra Maxima Velčovského, světelnou inscenaci ve spolupráci s Národním divadlem i unikátní dílo slavného digitálního umělce Refika Anadola vytvořené z městských dat od IPR Praha. Festival vůbec poprvé vezme návštěvníky do Vršovic. Nabídne celkem patnáct instalací na dvou festivalových trasách – Centrum a Vinohrady/Vršovice. Doplní jej také bohatý doprovodný program v Kunsthalle Praha, CAMPu nebo Galerii U Betlémské kaple.

Desátý ročník festivalu bude velkolepý. Největší zahraniční hvězdou je Refik Anadol, novomediální umělec, designér a průkopník v oblasti umění, které pracuje s umělou inteligencí. Své unikátní dílo vytvořené z městských dat Prahy, které poskytl Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, uvede v Centru architektury a městského plánování (CAMP). Pro Signal Festival tak vznikne jedinečná instalace, která nebyla k vidění nikde jinde na světě. Dílo, na kterém se výrazným způsobem podílí kurátoři festivalu, zde bude vystaveno až do 6. listopadu 2022.

Jeden z nejznámějších českých designérů Maxim Velčovský vytvoří světelnou prostorovou instalaci na Mariánském náměstí, která reaguje na válečné události na Ukrajině. Instalaci s názvem Fyzická možnost smrti v mysli někoho žijícího tvoří vyhořelá auta dovezená přímo z oblastí zasažených válkou. Doplňují je přitom příběhy ukrajinských občanů, kteří přišli nejen o své vozy, ale často také o veškerý majetek i blízké. Projekt vzniká ve spolupráci s Velvyslanectvím Ukrajiny v Praze.

Signal Festival a Kunsthalle Praha představí dílo jednoho z nejúspěšnějších současných českých umělců na NFT scéně Ondřeje Zunky, který pracoval mimo jiné pro značky jako Nike, Prada, Adidas, Puma, Apple nebo MTV. Ve své umělecké tvorbě ale využívá především pohlcující hyperrealistickou estetiku. Jeho dílo PHOTOSYSTEM II návštěvníky nechá proniknout do tajů fotosyntézy, bez které bychom nemohli na naší planetě existovat.

Ve spolupráci s multimediálním a multižánrovým souborem Národního divadla Laterna magika uvede Signal Festival inscenaci spojující videomapping a tanec. Režie představení LUNAtic se ujala choreografka, performerka, spisovatelka a jedna z nejvýraznějších osobností experimentálního tanečního a fyzického divadla Miřenka Čechová, která se nechala inspirovat tvorbou francouzské surrealistické básnířky Joyce Mansourové a české surrealistické básnířky Jany (Honzy) Krejcarové. Inscenace se odehraje v prostorách Kateřinské zahrady, která je součástí Všeobecné fakultní nemocnice.

Návštěvníci se letos také vůbec poprvé vydají do Vršovic. Těšit se mohou například na podmanivou projekci Creaturae od maďarského videomappingového umělce Lászla Bordose. Promítat se bude na kostel sv. Václava na náměstí Svatopluka Čecha. Vršovický zámeček zase přívítá legendární instalaci CLOUD složenou z tisíce žárovek, která se objevila na prvním ročníku festivalu v roce 2013.