fbpx

Svět knihy

11/05/2023 — 14/05/2023


Výstaviště Praha

Výstaviště 67, Praha 7

Koupit vstupenky

Na Výstaviště Praha v Holešovicích se od 11. do 14. května 2023 vrátí Svět knihy Praha. Letošní 28. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu bude z hlediska tématu výjimečný. Koncept „Autoři bez hranic“ reaguje na současnou dobu, v níž jsou hranice – nejen ty fyzické, ale i kulturní, sociální, sexuální, žánrové či politické – čím dál méně zřetelné.

V roce 2023 tedy není čestným hostem žádná konkrétní země, ale literáti, kteří pomyslné hranice překračují. Tato koncepce neřeší pouze hranice mezi státy či jazyky, ale také hranice sociální, které procházejí společenskými třídami na základě různé úrovně vzdělání nebo ekonomického postavení. Věnuje se také hranicím kulturním, přes něž se prolínají multikulturní odlišnosti. Tématem Autoři bez hranic se Svět knihy Praha 2023 dotkne i hranic sexuální identity. V neposlední řadě autoři posouvají a překračují hranice žánrů. A na politických hranicích, stojíce před nespravedlností, dávají po celém světě svůj hlas lidem bez hlasu.

Knižní veletrh přivítá mimo jiné zástupce britské fantasy Bena Aaronovitche a Roba Wilkinse, švýcarskou spisovatelku a publicistku se slovenskými kořeny Irenu Brežnou, populární polskou autorku historické beletrie Elżbietu Cherezińskou i amerického filozofa každodenního života Roberta Fulghuma. Program Das Buch představí blíže německy píšící autory, jako je talentovaná prozaička Lucy Fricke, český rodák Jan Faktor nebo autoři krimi Volker Kutscher a Joachim B. Schmidt. Festival umožní rovněž setkání s ruským literárním provokatérem Vladimirem Sorokinem.

Svět knihy Praha 2023 také neslevuje z podpory Ukrajiny, cílem festivalu je pomoci ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Jako hlavní hvězda ukrajinského programu přijede exkluzivně jeden z nejvýraznějších současných spisovatelů této země – Serhij Žadan. Na festivalu se představí jako literát i rocker, odehraje koncert se svou kapelou.

Novinkou bude kampaň „Podporuj svého knihkupce“, jejímž prostřednictvím organizátoři chtějí upozornit na těžkou situaci nezávislých knihkupců. V rámci veletrhu se také poprvé uskuteční dvoudenní Central and East European Book Market určený pro odbornou veřejnost.

Stovky vystavovatelů najdou návštěvníci Světa knihy Praha 2023 ve všech nově zrekonstruovaných Křižíkových pavilonech, programová část se odehraje v areálu Výstaviště ve stanech.