fbpx

Vernisáž: Resurrection

01/08/2023

18:00


Galerie 1

Štěpánská 47, Praha

Známý česko-americký malíř Maxim Havlíček, který tvoří pod uměleckým jménem MAXIM, se po řadě zahraničních výstav vrací do Prahy se svou dosud nejrozsáhlejší sólovou výstavou Resurrection. V Galerii 1 ve Štěpánské ulici v centru metropole veřejnosti poprvé představí nejnovější obrazy.

Přestože má MAXIM české kořeny, již pětadvacet let žije v USA. Pomyslný návrat do rodné země představovala první pražská výstava The Alchemist v roce 2018. Od té doby vystavuje v Česku pravidelně, přesto bude výstava Resurrection přelomová. Už samotný název Resurrection (v překladu Vzkříšení) odkazuje k novému uměleckému směřování a životní etapě MAXIMa. Jako řadě lidí se i MAXIMovi v uplynulých třech letech otočil život o 180 stupňů, a to v pracovní i osobní rovině.

Tato nová životní fáze se odráží i v malířově aktuální tvorbě, která se do jisté míry proměnila. Zatímco dříve byly MAXIMovy obrazy více plastické a používal v malbě skoro až sochařské techniky, v nových dílech je trojrozměrnost zdařilou optickou iluzí, jež snadno oklame zrak pozorovatele. MAXIM také pracuje s novými materiály – místo klasického plátna využívá například umělé tkaniny a velour. Co naopak zůstává, je prvek kaligrafie, který je pro MAXIMovu tvorbu charakteristický. Vystavená díla vznikala v umělcových ateliérech v Los Angeles a pražských Holešovicích.

Součástí výstavy bude interaktivní světelná instalace a zvukový podkres od skladatele Karla Havlíčka, Maximova dvojčete. Ten se postará také o živý hudební doprovod v průběhu vernisáže, která se koná 1. srpna od 18 hodin. Prodejní výstavu Resurrection bude možné navštívit až do 31. srpna 2023.