fbpx

Vernisáž: Tři Lamři ve Svitavách

15/04/2023

15:00


Městské muzeum a galerie Svitavy

Máchova alej 293, Svitavy

Nová výstava Městského muzea a galerie ve Svitavách představí tvorbu tří významných českých výtvarníků, Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana. I když jsou všichni tři umělci spojeni rodinnými vazbami, jejich tvorba je velmi odlišná.

Aleš Lamr je jedním z nejznámějších malířů české výtvarné scény. Pracuje také jako grafik, sochař a keramik, dále realizoval řadu významných prací v architektuře. Díla tohoto výtvarníka jsou zastoupena v prestižních galeriích v Paříži, Washingtonu, Buenos Aires či v pražské Národní galerii. Za úřadu prezidenta Václava Havla též zdobila prostory Pražského hradu.

Hanuš je uznávaným šperkařem, který se při své práci nechává inspirovat především přírodou. Jeho pro veřejnost nejznámějším dílem je šperk pro americkou ministryni zahraničí Madeleine Albrightovou. V roce 2019 vytvořil diadém Sbírka pro Národní muzeum k výročí jeho vzniku. Diadém se stal součástí stálých muzejních sbírek. Jeho brož, květ růžového kaštanu, zdobila při vyhlášení výsledků letošních prezidentských voleb novou první dámu České republiky, Evu Pavlovou.

Nejmladší z Lamrů, Jan, je umělcem rozvíjejícím se jak v oblasti grafického designu, tak malby. Svým osobitým a nezaměnitelným malířským rukopisem vytváří abstraktní díla volně inspirovaná dynamikou přírodních jevů a fyzikálních procesů. Známá je jeho světelná instalace Coral Moon, která zářila na Pražské náplavce v prostoru (A)void Gallery.

Výstava Tři Lamři ve Svitavách ukáže novější a aktuální díla Aleše, Hanuše a Jana Lamrových. Vernisáž výstavy ve společnosti autorů se uskuteční v sobotu 15. dubna v 15 hodin. Výstava následně potrvá do 28. května 2023.