fbpx

Znojemské historické vinobraní

09/09/2022 — 11/09/2022


Největší slavnosti vína v České republice, Znojemské historické vinobraní, se budou konat 9. až 11. září 2022. V historickém centru Znojma se tak připravuje 38. ročník jedinečného festivalu spojujícího víno, historii a multižánrový program. Kromě tradičních 13 scén letos produkce nabídne nové téma zaměřené na sadařství a ovocnářství.

Dramaturgie letošního ročníku nabídne koncerty interpretů jako jsou Chinaski, Teepee, Marek Ztracený, Poletíme! Lenny, Richard Müller, The Atavists, James Harries, Fast Food Orchestra, Pavel Calta, nebo slovenský lidový soubor SĽUK.

Celkem čtyři scény budou opět zaměřené na historické soubory. Představí se šermíři, kejklíři, doboví hudebníci, žongléři, plivači ohně a spousta dalších. Návštěvníci tak zhlédnou třeba vojenské ležení nebo inscenaci středověkého soudu. Chybět nebudou ani rytířské turnaje a nejznámější část znojemského vinobraní, průvod krále Jana Lucemburského s družinou čítající na 500 postav.

Královská družina nepřináší do historického centra města pouze jedinečnou atmosféru, ale také zlaté a stříbrné pamětní mince. Jako téma mincí organizátoři pro letošní rok zvolili významné výročí 200 let od narození přírodovědce Johanna Gregora Mendela, který v polovině 19. století působil jako pedagog na znojemském gymnáziu. Komu se poštěstí chytit právě zlatou minci, může ji vyměnit za vstupenku na další ročník Znojemského historického vinobraní.

Počet scén se letos rozroste. Na ulici Přemyslovců, nedaleko areálu pivovaru vyroste nová odpočinková zóna, která ponese název U Tří dubů. Zaměří se na sadařství a zpracovávání ovoce, které je pro Znojemsko typické. Partnerem nové scény je jeden z největších lokálních pěstitelů ovoce, a to Farma U Tří dubů. V odpočinkové zóně tak návštěvníci najdou různé formy posezení s výhledem na přilehlé Gránické údolí, ale také prodej ovoce, moštů a dalších produktů. Na své si přijdou také děti, které se naučí, jak vyrobit razítko z jablka a spoustu dalšího.