fbpx

Znojemské historické vinobraní

08/09/2023 — 10/09/2023


Druhý zářijový víkend patří Znojemskému historickému vinobraní. Hudební část programu během 39. ročníku festivalu připomene důležité výročí legendární kapely Queen, představí ale i jednu z nejhranějších českých kapel Mirai, zpěváka Mikolase Josefa, Katarínu Knechtovou, Anetu Langerovou nebo Vojenský umělecký soubor Ondráš. Návštěvníci se také dočkají historického průvodu v čele s Eliškou Přemyslovnou, kterou letos nově ztvární herečka Marta Dancingerová.

Nejdůležitější součást Znojemského historického vinobraní je každoročně průvod krále Jana Lucemburského, který více než 30 let vedl režisér Václav Beran. Do historie festivalu se zapíše právě letošní ročník, kdy předá své režisérské žezlo Šárce Charvátové, dosavadní představitelce královny Elišky Přemyslovny. Se změnou režiséra průvodu přichází také uvedení Marty Dancingerové coby nové představitelky Elišky Přemyslovny, která usedne na královský trůn vedle Jana Lucemburského, opět v podání Mirka Hraběte.

Show Must Go On. Tak by se dal vystihnout našláplý program, který festival představí na hudebních scénách. Právě legendární singly kapely Queen zazní v podání celosvětově nejznámější tribute skupiny Qeenie. Českou autorskou tvorbu do Znojma přiveze jedna z nejhranějších kapel Mirai, zpěvačka Aneta Langerová, písničkář Pokáč, zpěvák Mikolas Josef, cimbálová muzika Harafica, Bert and Friends a v neposlední řadě také Vojenský umělecký soubor Ondráš, který přiveze orchestr i taneční část souboru. Během dvou festivalových dní se na podiu představí také legenda českého popu Dalibor Janda, slovenská Katarína Knechtová, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers nebo dívčí kapela Vesna, která před reprezentovala Českou republiku v evropské soutěži Eurovision.

Nejen velkolepý průvod, ale také další historické program vtáhne návštěvníky do dob středověku. Budou to historická ležení, rytířské turnaje, ulička chudiny, inkviziční soud nebo historické představení pro děti. Uličky města zaplní trhovci, kteří přivezou nejen historické předměty a suvenýry, ale také pestrou gastro nabídku. To nejdůležitější nabídnou místní vinaři, a to jak v městských mázhauzech, tak třeba na vinném trhu, který obsadí náměstí Slepičí trh.