fbpx

8 zajímavostí o Led Zeppelin

  • Advertorial

Přestože aktivní dráha skupiny trvala pouhých 12 let, zanechali „Zeppelini“ nesmazatelnou stopu v historii hudby. Svojí tvorbou se stali nesmrtelnými a inspirovali další legendární rockové formace jako Black Sabbath, Guns N’ Roses či Metallica. Hity jedné z nejvlivnějších kapel si mohou fanoušci připomenout letos 14. a 16. května. Do Prahy a Brna se totiž chystá jedinečná britská show Led Zeppelin Symphonic.

Britská rocková skupina Led Zeppelin vydala své poslední studiové album v roce 1982, to jí však nezabránilo stát se jednou z nejúspěšnějších a nejvýznamnějších kapel v hudební historii. Jejich styl hudby se zakládal na tvrdém, blues-rockovém kytarovém zvuku. Led Zeppelin jsou tak považováni za jednoho ze zakladatelů hard rocku a předchůdce heavy metalu. Typické pro ně byly také extravagantní inspirace z jiných kultur a psychedelické motivy. Ačkoli kapelu provázela pověst bouřliváků a postrachu hotelových pokojů, svou hudbou ovlivnili celé generace hudebníků a jejich fanoušky. Hudba Led Zeppelin pronikla i do filmu a objevila se v hollywoodských blocbusterech jako Godzilla nebo Thor: Ragnarok.

1) Bubeník Keith Moon se sice proslavil v kapele The Who, ale jeho vliv se neomezuje pouze na ni. Právě z jeho úst totiž vyšla narážka, která vedla ke konečnému jménu Led Zeppelin. Moon prohlásil, že kapela půjde dolů jako olověný balonek („go over like a lead balloon“). Jde o frázi, která vyjadřuje nenaplnění očekávání. Členové nové kapely se toho chytli. Akorát z balónku udělali vzducholoď a mírně upravili začátek názvu.

2) Stačilo málo a hlas Led Zeppelin mohl znít jinak. Jimmy Page totiž nabídl místo zpěváka nejprve Terrymu Reidovi. Ten ale odmítl, a tak konečná volba padla na Roberta Planta. Terry Reid kromě Led Zeppelin nepřijal ani nabídku od Deep Purple.

3) V mnoha textech svých písní Led Zeppelin odkazují na slavné romány Pán prstenů a Hobit od J. R. R. Tolkiena. Mezi příklady můžeme uvést skladbu Ramble On, kde se explicitně objevují Glum či temná země Mordor. Tolkienovými knihami jsou inspirované také písně Misty Mountain Hop a The Battle of Evermore.

4) John Bonham, po jehož smrti roku 1980 se skupina rozpadla, byl prestižním hudebním magazínem Rolling Stone vyhlášen nejlepším bubeníkem všech dob. Ocenění získal také zakladatel a kytarista Jimmy Page. Toho hudební kritici prohlásili třetím nejlepším kytaristou historie. Do elitních žebříčků se ve svých kategoriích probojovali i zpěvák Robert Plant a baskytarista John Paul Jones.

5) Nahrávání debutového alba Led Zeppelin trvalo pouhých 30 hodin. Jimmy Page pro to měl praktický důvod. Aby si udržel uměleckou nezávislost, rozhodl se nahrávání zaplatit sám. Stálo ho více než 1700 liber. Investice se mu však vyplatila, jelikož deska na prodejích vydělala přes 3,5 milionu liber.

6) Jimmy Page se poprvé objevil v televizi v roce 1957. Stalo se tak v talentové show od BBC. Už tehdy skvěle ovládal kytaru. Na otázku moderátora, co by chtěl jednou dělat, odpověděl, že by se rád stal vědcem a pracoval na výzkumu léčby rakoviny.

7) Letos si připomínáme půl století od představení loga Led Zeppelin. V roce 1973 jej vytvořila umělecká skupina Hipgnosis (konkrétně Storm Thorgerson a Aubrey Powell). Původně mělo sloužit pouze jako část obalu alba Houses of Holy, ale okamžitě se stalo ikonickým po celém světě. Hipgnosis patřili ve svém oboru mezi esa. Navrhli přebaly i pro další hudební legendy jako Pink Floyd (včetně známého Dark Side of the Moon) či Genesis.

8) Kapela je i po 44 letech od svého faktického rozpadu rockovou ikonou. Show Led Zeppelin Symphonic, která připomene největší hity této legendární skupiny, přijede do Česka už v květnu. Fanoušci rockové hudby se mohou těšit 14. května na koncert v pražském Kongresovém centru a 16. května na brněnském Výstavišti, v pavilonu F. Kromě toho Led Zeppelin Symphonic vystoupí také v Bratislavě (15. května), Varšavě (17. května) a Hlivicích (20. května).

Líbil se vám článek? Podpořte nás.