fbpx

Hallelujah: příběh Cohenova hymnu

  • Matyáš Pejchal

Co mají společného Lucie Bílá, Jon Bon Jovi, Jitka Zelenková a Ed Sheeran? Všechny tyto hvězdy zařadily do svého repertoáru skladbu Hallelujah od Leonarda Cohena. Píseň, kterou v rámci své květnové show My Leonard Cohen zahraje v Česku také australský zpěvák Stewart D’Arrietta. Jedna z nejznámějších balad hudební historie se ale málem stala zapomenutou. Její genialitu totiž zpočátku dokázal rozpoznat pouze jediný hudební velikán.

V současnosti existuje jen v USA a Kanadě přes 300 cover verzí písně Hallelujah. Ta poprvé spatřila světlo světa v roce 1984 na albu Various Positions. Její příběh ale začíná už o dva roky dříve. Tak dlouho totiž Leonardu Cohenovi trvalo skladbu dotáhnout k dokonalosti. Sám autor uvedl, že napsal zhruba 150 různých veršů, než našel ty pravé. Nahrávání alba začalo před 40 lety, v létě roku 1983. Po jeho dokončení Leonarda Cohena čekala nepříjemnost v podobě zamítavého rozhodnutí studia Columbia Records. To oznámilo, že desku ve Spojených státech nevydá, protože si nebylo jisté jejím komerčním úspěchem. Na trhu v USA se tak objevilo až v roce 1990, kdy jej do nabídky zařadila nezávislá nahrávací společnost Passport.

Skrytý drahokam odhalil Bob Dylan

Leonard Cohen v interview pro stanici CBC v roce 2009 přiznal, že jediný, kdo Hallelujah ocenil, byl Bob Dylan. Ten také patří mezi první hudebníky, kteří Cohenův hymnus přezpívali, konkrétně se tak stalo roku 1988 během koncertu v Montrealu. Ironií v tomto příběhu je, že Leonardu Cohenovi se někdy přezdívá „kanadský Bob Dylan“.

Důležitý zlom pro růst popularity skladby přišel až o tři roky později. Hallelujah nazpíval velšský hudebník John Cale. Jeho verze vyšla na albu I’m Your Fan, které bylo celé věnováno dílu Leonarda Cohena.

Další zásadní milník nastal opět po třech letech. Inspirován Caleovou verzí si píseň zařadil do repertoáru Jeff Buckley, jemuž mnozí dodnes mylně přisuzují autorství. Jeho verzi označil magazín Rolling Stone za jednu z 500 nejlepších písní všech dob. Obliba skladby Hallelujah tak začala prudce narůstat. Objevila se v soundtracku filmů Shrek, Watchmen nebo Obchodník se smrtí.

Jedinečný úspěch zaznamenala skladba v roce 2008, kdy se v žebříčku britských singlů (The Christmas 2008 UK Top Ten Singles) umístila na prvních dvou pozicích. První příčka patřila verzi od Alexandry Burke, druhá již zmíněnému Jeffu Buckleyovi. V Česku přezpívali píseň Hallelujah například Lucie Bílá s textem Gabriely Osvaldové, Jitka Zelenková s textem Pavla Vrby či Wabi Daněk. O jejím výjimečném místě v hudební historii tak už dnes není pochyb.

Koncert My Leonard Cohen poprvé v Česku

Poctu hudebníkovi a básníkovi Leonardu Cohenovi vytvořil také australský zpěvák a klavírista Stewart D’Arrietta, který letos vůbec poprvé zavítá do České republiky. Své koncerty odehraje 12. května v Praze, 13. května v Brně a 14. května v Ostravě. Hudební kritici show cení, britský Daily Business dokonce napsal, že „Sám Cohen by zaplatil, aby mohl koncert vidět“. Díky tomu už Stewart D’Arrietta dokázal vyprodat sály v Opeře v Sydney, New Yorku či Londýně.