Nedávno otevřená pražská galerie Prostora po výstavě MOJE, MOJE… J. Petrbok představuje expozici So sorry for being me, jež oslavuje rozmanitost uměleckého vyjádření a výjimečný vkus dvou osobností – Krištofa Kintery a Denisy Václavové. Neobvyklá sbírka, složená výhradně z jejich oblíbených děl, rozhodně zaujme.
Výtvarník Krištof Kintera a kurátorka Denisa Václavová mají v uměleckém světě své zasloužené místo coby významné osobnosti, které svým přístupem a pohledem na umění samotné (a v případě Kintery také prostřednictvím jeho výtvorů) přinášejí inovaci a naději. Jejich společná výstava reprezentuje jedinečný vztah k umění. Oba vybírali díla, která je oslovila nejen svou estetikou, ale i hloubkou a emocionální hodnotou. Z této kolekce můžeme vyčíst jejich originální pohled na výtvarnou sféru a to, co pro ně představuje pravou inspiraci.
Tvorba Krištofa Kintery (* 1973) je často postavená na předmětech, jež ztratily svůj původní účel. Dává jim tím nový život a smysl. Stává se tvůrcem, který nepodléhá konvencím a vytváří umělecké skvosty s výrazným charakterem. Denisa Václavová (* 1973) působí v několika klíčových pozicích oblasti kultury. Široká škála profesních činností jí umožňuje zapojit se do různých oblastí umělecké tvorby a organizace kulturních akcí. Důležitou roli sehrává na UMPRUM v Praze, kde předává svůj um dále. Společnými silami Kintera a Václavová realizují festival 4+4 Dny v pohybu, který je založen na rozvoji a popularizaci současných uměleckých projektů z celého světa.
Galerijní prostor obklopuje 40 děl výtvarnic a výtvarníků vysokých kvalit. Jedná se převážně o talentované čerstvé absolventy z domácí výtvarné scény. Název výstavy však vyplývá z jediného zahraničního díla, jež též zaujímá místo v galerii. Počin Davida Shrigleye odráží tak trochu kinterovskou filozofii, kolikrát jdoucí ruku v ruce s absurditou každodenního života a na závěr podtrženou vystihujícím komentářem. Obdivuhodná je různorodost sbírek, jež spolu, i přes možné rozdílné preference majitelů, sehraně spolupracují. Od více klasického pojetí obrazů přes nejrůznější instalace až po abstrakci – výstava přináší synergii různých výtvarných stylů.
Tato pestrost poskytuje návštěvníkům průzkum rozličných aspektů uměleckého světa a tvůrčích vizí. Pokud se jí chcete zúčastnit i vy, máte v Blanické ulici dveře otevřené do 15. prosince 2023.