fbpx

Jako živí. Po Jungvirtových vázách šplhají brouci a žáby

  • Soňa R. Hanušová

Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně zdobí trojrozměrní drobní tvorové – ještěrky, ryby, žáby, brouci a pavouci –, kteří jsou takřka k nerozeznání od svých živých protějšků.

Příroda patří mezi nejčastější zdroje inspirace Františka Jungvirta a s jejími motivy pracuje opakovaně. Prvním projektem bylo Zátiší se zvířaty a ovocem (2019), po němž následovaly absolventské práce Frangible Scenery (2020) a Floral Creatures (2022). Svými sběratelskými edicemi Plush Animals a Dark Cave Animals na tuto předchozí tvorbu volně navazuje. V nejnovější kolekci zachytil designer dvě protikladné tváře zvířecí říše.

Plush Animals, foto: Katarína Hudačinová

Na jedné straně jsou tvorové s výraznými pestrými barvami, kteří působí roztomile a mnohdy neškodně. Připomínají plyšová zvířátka, která v dětství byla našimi nerozlučnými kamarády. Na straně druhé stojí ti, kteří nám nahánějí strach a u některých jsou příčinou fóbií. Stejné pocity vyvolávají jednotlivé umělecké objekty. Zatímco kolekce Plush Animals oplývá barevnými, vesele skotačícími žabkami, rybami a ještěrkami, po vázách z edice Dark Cave Animal se plíží znepokojivě realističtí (až hyperrealističtí) pavouci a brouci – roháči.

Ručně modelované a realisticky působící figurky, jež jsou do posledního detailu věrnou nápodobou živých tvorů, nechal František Jungvirt záměrně umístit na minimalistické tvary svých váz. Dokonale tak vyniká řemeslná zručnost jejich tvůrce, sklářského mistra Martina Štefánka z Desné. 

Dark Cave Animals, foto: Anna Pleslová

V rámci sběratelských edic Plush Animals a Dark Cave Animals vzniklo celkem patnáct různých designů, přičemž každý z nich je k dispozici v jednom jediném kusu. Vázy jsou ručně foukané do dřevěné formy, skleněná zvířátka ručně modelovaná a ještě zatepla lepená na vázu. Objekty jsou ručně signované, certifikované a číslované. Zakoupit je lze na e-shopu Františka Jungvirta, nebo si je prohlédnout v jeho showroomu v pražských Košířích.

Úvodní fotografie: Anna Pleslová

Líbil se vám článek? Podpořte nás.