První Captain America s tváří Anthonyho Mackie dorazil do tuzemských kin. Podtitul Nový svět přináší divákům nový začátek této ikonické marvelovské postavy. Otázkou ale zůstává, jestli současně nebude i tím posledním…
Když Tony Stark v roce 2019 luskl prsty, skončila zlatá éra Marvelu. Od té doby se na stříbrném plátně objevují spíše druhořadí superhrdinové. Výjimku tvoří pouze poměrně zdárně uzavření Guardians of the Galaxy, oblíbený Spider-Man a ano, i ten Deadpool se povedl (ale přiznejme si, že ten byl vždycky tak nějak mimo hlavní proud). Zbývající filmy mají kolísavou úroveň a ani z poloviny se nerovnají čemukoli před Endgame. Pokud se navíc zaměříme i na nové, neustále vznikající seriály, ze kterých se ctí vychází snad jen WandaVision a Loki, uvědomíme si smutnou věc. A to, že se Marvel Universum točí v kruhu a nemá se moc od čeho odpíchnout. I když něco mi říká, že pověstný vítr do plachet by mu mohla vrátit připravovaná Fantastická čtyřka s Pedrem Pascalem a Robertem Downey Jr. Nějakou snahu projevil i nejnovější Captain America, v konečném měřítku však prohrává na vícero frontách najednou.

Sidekick Falcon (Anthony Mackie) převzal po panu Rogersovi (původní Captain America) štafetu v podobě štítu z vibrania, a stal se tak novým americkým symbolem. Po událostech, které se odehrály na jedné akci v Bílém domě, je svět na pokraji mezinárodního incidentu. Kapitán se spolu se svým novým parťákem Torresem (Danny Ramirez) pokouší odhalit, kdo za gigantickým spiknutím stojí. Ideálně dřív než dojde k rozpoutání války. Nikdo není v bezpečí, což platí i pro samotného amerického prezidenta, který ale není tak svatý, jak by se mohlo zdát.

Příběh je v podstatě sequelem filmu Incredible Hulk s Edwardem Nortonem v roli zeleného obra. Na začátku snímku se na něj dost odkazuje, a neznalý divák tak může být chvíli lehce zmaten. Moc tomu nepomáhá ani fakt, že jednoho z hlavních záporáků, generála Rosse, ztvárnil William Hurt, ale v Brave New World ho kvůli úmrtí vystřídal Harrison Ford. I když jde o jednoznačně nejlepšího herce, kterého můžeme v Captain America vidět, role pro něj není ideální a je znát, že hraje ve „vypůjčeném kostýmu“. I tak se ale Ford snaží ze sebe dostat to nejlepší a stává se tahounem celého filmu. Nutno však dodat, že zrovna velkou konkurenci nemá.

Hlavní hvězdou by měl být samozřejmě Anthony Mackie, jenže nemá takové kouzlo, kterým oplýval Chris Evans v modro-červeno-bílém trikotu. Mackie se sice snaží ostošest, ale zkrátka není ten typ herce, kvůli kterému byste si zašli do kina. Neházejme ale všechnu vinu jen na Mackieho, to by nebylo spravedlivé. Není zas tak špatný, jak by se mohlo z mého popisu zdát, jen prostě nijak nevybočuje z šedého průměru.
Captain America: Nový svět je další zpackanou marvelovkou, na kterou si za pár let nikdo ani nevzpomene.

Jeho parťáka Torrese hraje Danny Ramirez a obávám se, že jeho postava brzy skončí v hlubinách zapomnění. Takových nezapamatovatelných charakterů nabízí nejnovější Captain America spoustu. Včetně hlavního záporáka, který působí, jako by vypadl z laciného druhořadého sci-fi. Jediný, kdo dokázal herecky zaujmout (kromě maestra Forda) byla talentovaná Shira Haas (tu diváci mohou znát z výborné minisérie z prostředí ortodoxních židů Unorthodox). Ačkoli její obsazení do role šéfky prezidentovy ochranky bylo přinejmenším nešťastné – jakákoliv důvěryhodnost mizí v okamžiku, kdy tato asi padesátikilové dívka dává nakládačku dvoumetrovému vazounovi.

Teď ale k samotnému filmu, jehož největším nešvarem je jednoduše to, že je nudný. Snaha o špionážní thriller absolutně nevychází a divák se přes všechny zbytečné potyčky, ve kterých štít lítá jako pinballová kulička v hracím automatu, pronudí až do druhé půlky filmu. Ta se sice může zdát zábavnější, ale také je i o dost pitomější. Všechno včetně scénáře působí lacině, bez jakékoliv snahy autorů udělat cokoli jinak než velí superhrdinská šablona. Většina frází tu stojí maximálně za nervózní pozvednutí obočí, očas vás nějaká pitomost rozesměje – ale ne proto, že by byla vtipná. Možná je na vině i to, že se snímek snaží zpracovat vícero témat: špionážní drama, ovládání mysli, světový konflikt, Hulkovo ničení ve stylu Godzilly či pochyby hlavního hrdiny o tom, zda je opravdu ten pravý, kdo by měl pozvednout ikonický štít.

Když to shrneme, tak jediný důvod, proč Captain America: Nový svět vidět, je Harrison Ford – i přes to, že mu role absolutně nesedí. Všechno ostatní je nesmírně nudné a bez nápadu, takže nejnovější přírůstek je zároveň nejhorším z celé série. Jde tak o další zpackanou marvelovku, na kterou si za pár let nikdo ani nevzpomene a kterou nezachrání ani načerveno nabarvený Hulk.