V pořadí třetí mravenčení z komiksové dílny Marvel diváky naplno vtáhne do Říše kvant. Člen elitního týmu superhrdinů Avengers se už v říši ocitnul, a to na počátku snímku Endgame. Nezapomene se o tom zmínit ani sama hlavní postava hned v úvodu filmu. Lehce opomíjený superhrdina si žije spokojený, avšak poněkud monotématický život se svou rodinou v San Franciscu, když náhle zjišťuje, že jeho dcera Cassie je z poněkud divočejších vajec.
Po úsměvném a klidném začátku se hlavní hrdina Scott Lang spolu s celou rodinou, včetně prarodičů, propadá do Říše kvant, kde začíná jejich dobrodružství. Barevná, různorodá a patrně i velmi rozsáhlá Říše ukazuje na kvalitu a čas grafiků, kteří si na ní dali velmi záležet. Bohužel se totéž nedá říci o scénáristech a jejich času stráveném nad postavami v příběhu. Překvapivě zkušenou a znalou obyvatelkou tohoto místa je babička Janet van Dyne, která nám i svojí rodině odmítá říct jakékoli podrobnosti. Tajemnost jejího mlčení a vyhýbání se odpovědím začíná být po chvíli otravná.
Obecně je vykreslení charakterů hlavních postav poněkud ploché včetně vztahů mezi nimi. Zaostávají i postavy vedlejší, které se v Quantumanii objevují. Známe pouze jejich základní motivace, ale i ty jsou popsány velmi stroze. O hlavní dějovou linku se postará Dobyvatel, který před nějakým časem ovládl místní svět a krutou rukou mu vládne. Když se babička rozhodne promluvit, ukáže se, že ona a Dobyvatel Kang mají společnou minulost. Obávaný Kang je v Říši vlastně uvězněn, ale zvětšovací a zmenšovací technologie Hmyzí rodiny by mu mohly pomoct s vysvobozením, a tak začíná hon.
Svižné akční scény jsou doplněny hezkými efekty a skvěle padnoucí hudbou. To je ale základní stavební kámen komiksových filmů a Marvel si v tomto ohledu své fanoušky už poněkud rozmazlil, takže i precizně odvedená práce působí jen jako lehce nadprůměrná podívaná. Každý nový svět, včetně Quantumanie, má své výhody a nevýhody. Jeho tvůrci se rozhodují, co jako diváci potřebujeme vědět, a také určují, co je a není možné, tudíž si lze obhájit vlastně cokoli. I tady vítězí hezká podívaná nad logikou.
Ant-Man a Wasp v Quantumanii je dějově těžce průměrný film oblečený do hezkého grafického kabátku, ke kterému hraje hezká hudba. A to je asi tak všechno.
Ani po skriptové stránce nás tvůrci bohužel nejsou schopni nikterak více překvapit. Děj je vcelku snadno předvídatelný a opakuje se, co jsme už tuhle nebo támhle viděli. K odlehčení napětí a těžší chvíle hrdinů občas zaslechneme vtipnou glosu nebo krátký dialog, což je pro tento druh filmu také jedním z klasických prvků. Nicméně scénář dle mého názoru obsahuje pár dialogů, které by mohly dávat větší smysl nebo by mohly být ve filmu nahrazeny těmi, jež prozradí víc o postavách, vztazích nebo souvislostech v ději.
Závěrečná akční scéna boje superhrdiny s antihrdinou je vyvrcholením děje, kde se k Ant-Manovi a Wasp připojuje i dcera Cassie. Heslo jako by znělo: všichni proti Kangovi. Ukazuje se, že Dobyvatel Kang je opravdu mocný nepřítel a hrdinové budou muset vynaložit všechny svoje síly a spojit se, aby ho porazili. I to už jsme u snímků od Marvelu viděli. Nevyhneme se dokonce ani už takřka klasickému napravenému vedlejšímu záporákovi, který se v poslední chvíli přidá na stranu dobra, aby mohl zahynout hrdinskou smrtí.
Určitě bych nechtěl tvrdit, že je chyba na straně herců. Ti hrají, co umí, a jejich schopnosti před zeleným plátnem ztrácí jen vlivem špatně napsaného filmu. Ant-Man a Wasp v Quantumanii je dějově těžce průměrný film oblečený do hezkého grafického kabátku, ke kterému hraje hezká hudba. A to je asi tak všechno.