fbpx

Letní shakespearovské slavnosti 2023

27/06/2023

20:30


Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Koupit vstupenky

Festival Letní shakespearovské slavnosti slibuje divákům už tradičně jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky pod širým nebem. Od 27. června do 2. září 2023 bude v Praze na repertoáru celkem jedenáct titulů s bohatým spektrem nevšedních zážitků. Po šesti letech se navíc vrací na Nejvyšší purkrabství Pražského hradu.

Festival zahájí před oblíbenou historickou zdí Nejvyššího purkrabství komedie Jak se vám líbí v režii Jakuba Nvoty. Ve jménu lásky se v této Shakespearově komedii dějí opravdu nečekané věci, postavy si různě a často mění identitu, kdekdo by si spletl děvče s chlapcem, mnozí, trápeni náhlými záchvaty vášně, se ztrácejí a zase nacházejí v lese, v němž na stromech podezřele přibývá milostné poezie. Bratři zjišťují, že nepřekonatelné rozpory, které je ženou až na okraj nenávisti, je možné ve skutečnosti řízením osudu překlenout, ženy si zase celkem nečekaně koupí ovčín. Les je tu zázračným místem, v němž se lze snadno ztratit, ale i náhle najít. V rolích se představá Václav Matějovský, Lucie Štěpánková, Roman Zach, Markéta Děrgelová, Pavla Tomicová a další.

Z Bratislavy do Prahy přijede na pouhé tři večery Hamlet, který je nastudován ve slovenštině. S jedinou výjimkou, kdy svůj part – postavu Gertrudy – hraje Tereza Kostková česky. Fajnšmekři si určitě nenechají ujít příležitost konfrontovat oba v letošním roce uváděné Hamlety. Na repertoáru je totiž i Hamlet Michala Vajdičky v hlavní roli s Jaroslavem Pleslem.

Na Slavnostech mají obvykle své místo také úspěšné premiéry předchozích let. Určitě se tak kromě Hamleta setkáme i s krutovládcem Macbethem, magickou komedií Bouře, Zimní pohádkou nebo Veselými paničkami windsorskými. Vrací se také Prague Shakespeare Company, tentokráte s novinkou v angličtině – Romeo and Juliet.

K velké radosti pořadatelů pak návrat na Nejvyšší purkrabství ve dvou večerech nazvaných Na scéně Martin Hilský přislíbili Tereza Ramba, David Novotný, Bára Munzarová, Zdeněk Piškula a Jessica Boone. Společně tak s Martinem Hilským, Markem Ebenem a muzikanty Danielem Dobiášem a Jiřím Stivínem připraví atraktivní večer u příležitosti krásného životního jubilea profesora Hilského.

Letní shakespearovské slavnosti 2023 se konají v Praze (kromě Nejvyššího purkrabství také na Letní scéně HAMU na Malostranském náměstí), Brně, Ostravě a Bratislavě. Na programu je celkem čtrnáct titulů rozprostřených do 139 představení.